Po sociálních sítích se začal tento týden šířit dokument, vydaný ředitelem Obvodního ředitelství Prahy 1, Městské policie hl.m. Prahy, panem Miroslavem Stejskalem. Dokument mířil na strážníky, zařazené právě pod tímto obvodním ředitelstvím.
Řada strážníků logicky vyjádřila znepokojení v souvislosti s vydáním takového „dokumentu“. Po jeho zveřejnění se pak proti takovému jednání ohradili i lidé z řad široké veřejnosti. Problémem je, že podobná nařízení pak musí před občany hájit sami řadoví strážníci, kteří denně pomáhají přímo na ulici. A právě oni jsou pak v očích veřejnosti „ti špatní“. Na druhou stranu jsme svědky dlouhodobé snahy různých skupin lidí o odvolání ředitele pražské městské policie, ale i samotného ředitele z OŘ Praha 1.
V rámci vyváženosti zpravodajství zveřejňujeme znění původně vydaného dokumentu a rovněž znění vyjádření ředitele MP Praha 1 k tomuto dokumentu a k jeho medializaci. Každý, ať si udělá obrázek sám.
Pražští strážníci úspěšně resuscitovali seniora, který zkolaboval na Karlově mostě
Původní dokument vydaný ředitele OŘ MP Praha 1 Miroslavem Stejskalem:
„Vážení kolegové,
Těžko byste mi vysvětlili, že jsme v prvním pololetí roku 2017 poklesli v počtu zjištěných a řešených přestupků ve veřejném pořádku oproti stejnému období roku 2016 o polovinu, tedy o více než 5 tisíc přestupků. Na poklesu se podílejí prakticky všichni strážníci, tedy tradičně ti, co se jim dělat moc nechce, ale i ti, kteří mají výkon velmi dobrý, nicméně je v podstatě poloviční oproti minulému roku. Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojenému ukládání sankcí. Důsledky si samozřejmě ponese každý z Vás individuálně podle toho, jaký stav jsme u konkrétního strážníka zjistili. Všechny Vás však upozorňuji, že jste povinni tuto práci vykonávat řádně – z úřední povinnosti, a to na základě Zákona o obecní policii, aniž by Vám musel někdo direktivně nařizovat rozsah činnosti a podobně. Nečinně se procházet po městě můžete ve svém osobním volnu, nikoliv v pracovní směně. Každý strážník, který obdrží upozornění na špatnou pracovní činnost, bude mít jeden měsíc na nápravu, a pokud se situace nezmění, přijmu přiměřená opatření vůči uvedenému strážníkovi.
Počínaje dnem 1.8.2017 budou strážníci vykazovat do činnosti s hlásnou povinností veškeré řešené přestupky spáchané jízdou na jízdním kole, případně koloběžce, po chodníku, v protisměru a na dalších místech, kde je taková jízda zakázána. Stejně tak bude hlášeno řešení přestupků jízdou na segwayi a obdobném zařízení. Přestupky v této oblasti se co do počtu stupňují, a to bez povšimnutí strážníků.
Dozorčí služby mě budou zasílat za každou směnu emailovou informaci o počtu řešených přestupků (výše uvedených).
Bc. Miroslav Stejskal, Ředitel OŘ MP Praha 1“
Strážníci v centru Prahy zadrželi dva cizince, kteří sprejovali na fasádu domu
Vyjádření ředitele OŘ MP Praha 1 Miroslava Stejskala k tomuto dokumentu:
Vážení,
k dokumentu, který jsem vydal dne 25.7.2017 ve věci nedostatečné činnosti strážníků sděluji, že se jedná o autentický dokument, který měl charakter výzvy k řádnému plnění jejich pracovních povinností.
Dokument jsem vydal na základě porovnání výsledků činnosti strážníků za OŘ MP Praha 1 v prvním pololetí roku 2017 ve srovnání s prvním pololetím roku 2016. Na základě vlastních poznatků rozsahu protiprávního jednání na území MČ Praha 1, a to v denních i nočních hodinách, je zcela nepochybné, že k poklesu činnosti není žádný důvod, neboť rozsah protiprávního jednání v oblasti veřejného pořádku se nijak nesnížil. Značnou část narušování veřejného pořádku mají na svědomí početné skupiny opilých turistů, kteří v rozporu s platnou vyhláškou o zákazu požívání alkoholu na vybraných místech ve velkém množství alkohol nejen pijí, ale v důsledku ovlivnění alkoholem pak páchají i další protiprávní jednání, spojené zejména se znečišťováním veřejného prostranství (močení, odhazování odpadků), ruší noční klid hlukem, drobnými potyčkami a podobně.
Moje výzva strážníkům odpovídá mé povinnosti vedoucího zaměstnance stanovené, mimo jiné, v §302 zákoníku práce, zejména ustanovení písmena a) a b). Dále jsem strážníky v dopise upozornil na jejich úřední povinnost, která vyplývá z §7, odst.1, zákona o obecní policii. Není přípustné, aby jeden strážník ve srovnatelném zařazení do hlídkové služby řešil na území MČ Praha 1 s takovým vysokým nápadem přestupků ve veřejném pořádku 2 přestupky za půl roku, a jiný strážník 100 přestupků. Rozhodně nelze říct, že by byli strážníci úkolováni k ukládání pokut. Řada případů je řešena domluvou, nebo oznámením přestupku. Nelze tolerovat, aby jakýkoliv strážník protiprávní jednání na ulici přehlížel a neučinil zákonem stanovená opatření.
§302 zákoníku práce v písmenu a) ukládá vedoucímu zaměstnanci následující: „řídit a kontrolovat práci podřízených zaměstnanců a hodnotit jejich pracovní výkonnost a pracovní výsledky.“ Moje výzva ve vztahu ke strážníkům tedy plně odpovídá výše uvedenému ustanovení.
Na území MČ Praha 1 je každý den spácháno několik desátek tisíc přestupků ve veřejném pořádku a přestupků v dopravě, z čehož strážníci vyřeší z objektivních důvodů jen menší část. Činnost strážníků však musí odpovídat objektivním podmínkám, ve kterých svou práci vykonávají, a nesmí být v rozporu s povinnostmi, které jim ukládá zákon. Těmito přestupky jsou velmi negativně dotčeni nejen občané, ale také návštěvníci hlavního města Prahy.
Strážníci nikdy nebyli úkolováni v tom smyslu, aby za každou cenu ukládali finanční pokuty, případně pokuty v nějaké určité výši. To je vždy na uvážení strážníka podle závažnosti protiprávního jednání a také v kontextu s tím, jak daná problematika výrazně negativně zasahuje do oblasti veřejného pořádku nebo dopravy. Moje výzva ke strážníkům je opřena o objektivní výsledky každého jednoho strážníka, kterého jsem hodnotil.
Pokud má někdo hodnotit moje výhrady vůči práci některých mě podřízených strážníků, tak ať vychází ze stavu, jaký je na území MČ Praha 1 pro každého lehce viditelný. Bezdomovci vzbuzující veřejné pohoršení nebo znečišťující veřejné prostranství, stovky v noci hlučících opilých turistů, nelegální živnostenské podnikání, zlodějští taxikáři, plné chodníky, křižovatky, přechody neoprávněně parkujících vozidel, motorové koloběžky, které v podstatě vystřídaly problémové segwaye, neukáznění turisté na jízdních kolech a koloběžkách jezdících neoprávněně po chodníku.
Je zcela logické, že po svých podřízených vyžaduji, aby v objektivních podmínkách byli přiměřeně iniciativní a pracovití tak, jak od nich logicky společnost očekává a vyžaduje.
S pozdravem,
Bc. Miroslav Stejskal, ředitel OŘ MP Praha 1″