logo

Výrobce pervitinu spálil v troubě kuře, policisty tak přivedl prakticky až k sobě domů

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Poměrně nezvyklá příčina vedla k odhalení „varny“ pervitinu v Ostravě. Původně byli policisté přivoláni k situaci, kdy byl registrován silný kouř z okna jednoho z ostravských bytů. Po otevření dveří bytu ve čtvrtém patře pak policisté spolu s hasiči zjistili i původce zakouření prostoru – muž měl péct původně v troubě kuře. Posléze však usnul a došlo k popsané situaci.

Po zjištění základních informací na místě i konstatování, že život a zdraví lidí již ohněm či kouřem ohroženy nejsou, shledali policisté také další fakta. V kuchyni se nacházely také předměty určené k výrobě psychotropní látky pervitinu, spolu s chemikáliemi a pomocnými látkami. Muž se později doznal k tomu, že přechovával předmětnou laboratorní techniku spolu s dalšími látkami k výrobě pervitinu, přičemž se měl opakovaně pokusit o výrobu drogy. Úspěšným však měl být pouze v jednom případě a pervitin měl užít pro svou potřebu.

Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání 30letého muže pro přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy (spáchaný dílem dokonaným a dílem nedokonaným ve stadiu pokusu). Kriminalisté zajistili při domovní prohlídce také věci důležité pro trestní řízení.

Událost byla oznámena 3. 8. 2017 po 12.00 hodině v Ostravě. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Neobvyklá příčina odhalení tak tento případ řadí k těm skutkům s nevšedními okolnostmi, jež naši policisté již prověřovali (či vyšetřovali). Vzpomenout mohu na událost, kdy byli policisté přivolání v říjnu roku 2014 k jednomu z bytů, kde docházelo k prosakování vody. Na místě pak bylo zjištěno, že příčinou není závada vodovodní instalace, nýbrž únik vody ze zavlažovacího systému hadic instalované pěstírny konopí. Přívod vody byl zastaven, dalšímu úniku vody zamezeno. Při provedené domovní prohlídce pak policisté zajistili celkem 115 rostlin konopí setého ve velikosti do 90 cm. Pěstírna byla situována do dvou místnosti předmětného bytu.

Jindy byli policisté přivolání k podezření z možného protiprávního jednání, které se ale netýkalo toxikriminality. Přitom ovšem zjistili informace o pravděpodobném výskytu zařízení určeného k nelegálnímu pěstování konopí. Na dotaz policisty k uvedenému, žena reagovala neadekvátně a sdělila policistovi, že zde pěstuje orchideje. Ve speciálně upraveném boxu však byly nalezeny rostliny konopí.

Impulzem k prověřování v dalším případu nelegálního pěstování konopí byla informace dítěte, které „zaujala“ zvláštní skříň, ve které se svítilo, a uvnitř byly zelené rostlinky, které smělo zalít. V průběhu prověřování pak byly zjištěny i další okolnosti, které nasvědčovaly nedovolenému pěstování konopí, což muž při výslechu doznal a věci důležité pro trestní řízení vydal. Uvedl, že v minulosti pracoval v oboru zahradnictví a některé vybavení k pěstování rostlin by chtěl po ukončení řízení vrátit a využil by je k pěstování jiných rostlin (papriček). Svého jednání litoval a sdělil, že konopí již pěstovat nebude.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, PČR