logo

Vyšetřovatelé ukončili ohledání požářiště hal v Kopřivnici, hasiči vyvrací nařčení podnikatelů

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

„Vyšetřovatelé policie v úterý 10. ledna 2016 ukončili ohledání místa činu průmyslových hal v Kopřivnici, které v noci ze soboty na neděli značně poškodil rozsáhlý požár. Kriminalisté z Nového Jičína ve věci zahájili úkony trestního řízení, směřující k prověření a objasnění skutečností, které nasvědčují spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedl policejní mluvčí nprap. Mgr. Petr Směták.

Podnikatelé, kteří provozovali svou činnost ve vyhořelých halách, po požáru osočili hasiče, že jejich zásah nebyl profesionální. Mimo jiné jim vytkli to, že zprvu vůbec nevěděli, kde jsou hydranty. Což je poněkud komické, protože za správně označené hydranty v soukromém objektu určitě nezodpovídají hasiči…

„Majitelé by se měli zamyslet nad tím, jak je možné, že prostory byly nedostatečně zabezpečeny. Byl tam materiál, který v průběhu požáru způsoboval exploze, na hořlavé střeše byla umístěna fotovoltaika bez schválení hasičů, nebyly dostupné potřebné plány objektu. Jsem přesvědčen, že tentokrát vedle profesionality při nás stálo i štěstí, když u tak závažného požáru, kde vybuchovaly tlakové láhve a došlo ke zřícení štítové stěny, nebyl nikdo zraněn či usmrcen,“ uvedl pro Českou televizi ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.

Ředitel HZS MSK zároveň vyvrací tvrzení podnikatelů, že se hasiči nepokusili vstoupit dovnitř objektu a zjistit, co přesně hořelo. Dle Vlčka hasiči do objektu vstoupili, ale kvůli velmi silnému zakouření a vysoké teplotě střechy (400 stupňů Celsia), kdy hrozilo její zřícení na zasahující hasiče, museli objekt zase opustit. Je logické, že lidské životy jsou na prvním místě, ať už se to komukoliv líbí, nebo ne.

Ředitel hasičů také vysvětlil, jak to bylo s povoláním hasičů z podnikové jednotky Tatry. „Podnikoví hasiči nejsou v požárních poplachových plánech zahrnuti s ohledem na jejich prioritní využití v areálech daných firem, kde existuje zvýšené nebo vysoké riziko požáru.!

V loňském roce vyjeli podnikoví hasiči Tatry ke cca 100 případům, přičemž jen jednou vyjeli mimo areál. K požáru hal byli povoláni po vyhlášení vyššího stupně požárního poplachu. V prvotní fázi vyjeli na místo hasiči z I. poplachového stupně, přičemž se v původním oznámení uváděl pouze kouř vycházející z haly.

Nezbývá tak, než místo spekulování, vyčkat na výsledek vyšetřování, či případného soudního sporu.

MrK, Týdeník Policie