logo

Z rukou ústecké primátorky převzalo 14 strážníků medaili za záchranu lidského života

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Medaili za záchranu lidského života převzalo v úterý dopoledne z rukou primátorky města Ústí nad Labem Věry Nechybové čtrnáct strážníků městské policie.

Strážníci Městské policie Ústí nad Labem se již více než čtvrt století významně podílí na zajišťování pořádku a bezpečnosti v našem městě. Ve službě denně řeší desítky událostí a mezi ty nejdůležitější jistě patří záchrana lidského života. Vedle svých běžných povinností poskytují hlídky strážníků první pomoc lidem, kteří se dostali do svízelných situací, a to jak svojí vinou, tak i vinou selhání svého zdravotního stavu.

Při záchraně lidského života strážníci slaňují k postiženým, pomáhají tonoucím a v poslední době zachraňují lidské životy i pomocí defibrilátoru. Díky tomuto přístroji se hlídkám strážníků za poslední rok podařilo zachránit sedm lidí, které postihlo různé zdravotní selhání a bez rychlé a účinné pomoci by se neobešli. Defibrilátor se tak stal nedílnou součástí vybavení strážníků. Do dnešního dne používala městská policie tři defibrilátory, které jsou umístěny ve služebních vozidlech a ve vrátnici magistrátu. Další čtyři přístroje jsou nainstalovány na Hlavním vlakovém nádraží, Větruši, OC Fórum a na hradě Střekov. Signalizace otevření schránek těchto defibrilátorů je napojena na operační středisko městské policie.

V úterý předala primátorka nový defibrilátor do užívání střekovským strážníkům, který z jejich rukou převzal velitel okrsku Petr Kolinger. Při předání přístroje primátorka oceněným strážníkům řekla: „Moc si vážíme toho, co pro občany našeho města děláte. Dokazujete, že městská policie tu není jen pro postihování řidičů za dopravní přestupky, ale že umíte opravdu pomoci při tom nejdůležitějším – záchraně lidského života,“ zdůraznila Věra Nechybová.

Po tomto slavnostním aktu bylo představeno další zařízení, kterým je SOS tlačítko pro seniory a další osoby v situaci, kdy mohou potřebovat pomoc. Tlačítkem si mohou přivolat okamžitou pomoc. „Projekt se teprve rozbíhá. Zatím jsme přidělili dvě tlačítka a už máme jeden úspěšný výjezd k paní, která upadla a nemohla se zvednout,“ vysvětlil na závěr ředitel městské policie Pavel Bakule.

Jan Novotný, MP ÚnL