logo

Za požárem lesa u Chodouně na Berounsku stojí neznámý žhář, hořet začalo na nejméně pěti místech

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

První informaci o požáru lesa u obce Chodouň v okrese Beroun přijala tísňová linka středočeských hasičů v úterý 21. srpna deset minut po čtrnácté hodině.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče ze stanic v Berouně a Hořovicích a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bavoryně, Chodouň, Lochovice, Suchomasty a Zdice. Jako první byla na místě zdická jednotka, která zjistila, že jde o požár lesního porostu ve špatně přístupném a velice svažitém terénu s převýšením kolem sta metrů. Kouř navíc vycházel z několika míst, proto nechal velitel zásahu vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu a povolal dobrovolné jednotky z Hostomic, Králova Dvoru a Lhotky u Lochovic. Zároveň požádal o zajištění leteckého hašení.

V danou chvíli však nebylo možné k události poslat žádný vrtulník a požár neustále nabíral na intenzitě. V šestnáct hodin velitel zásahu vyhlásil třetí poplachový stupeň a do Chodouně zamířily dobrovolné jednotky obcí Kotopeky, Liteň, Řevnice, Svatá a Žebrák. Kromě asi dvaceti cisternových automobilových stříkaček byla na místě i speciální čtyřkolka ze stanice HZS Beroun a další technika pro zabezpečení zásahu, včetně spojového vozu z krajského ředitelství.

Kolem čtvrt na pět doletěl k požáru vrtulník Armády ČR, který udělal za hodinu celkem 25 shozů po 800 litrech. Potřebnou vodu nabíral z Veského rybníku v obci Tmaň, kde bylo čerpací stanoviště i pro cisterny. Kvůli potřebě tankovat pak odletěl na kbelskou základnu, ale nahradil ho stroj Letecké služby Policie ČR. V 18.22 hodin byla operačnímu středisku oznámena lokalizace požáru, na který v té době bylo na ploše téměř deseti hektarů nasazeno 22 D proudů. Pět minut před devatenáctou hodinou pak bylo letecké hašení ukončeno, policejní vrtulník provedl devět shozů bambi vakem o objemu 900 litrů.

Až do setmění pokračovaly dohašovací práce pomocí D proudů a prořezávání stromů, které hrozily pádem. Po deváté hodině večerní byla veškerá činnost přerušena, neboť za tmy hrozilo nebezpečí úrazů v náročném rizikovém terénu s prudkými srázy, navíc mezi padajícími stromy.

Na dohlídku požářiště zůstaly přes noc na místě profesionální jednotky z Berouna a Hořovic a dobrovolný sbor z Kublova, na výpomoc byla ještě povolána jednotka obce Chyňava. Stravu a pitný režim zajistil pro hasiče starosta obce Chodouň, který rozvážel balenou vodu už v průběhu odpoledne.

Ve středu ráno se na místo dostavilo 11 jednotek hasičů (2x HZS, 9x JSDH), vzhledem k jejich počtu byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Požářiště bylo rozděleno na tři úseky, hasiči postupně procházejí terén a dohašují doutnající místa.

Dle vyšetřovatele vznikl požár cizím zaviněním zatím neznámé osoby.

por. Ing. Ladislav Holomčík, HZS SČK + MrK, Týdeník Policie