logo

Záchranáře v Jeseníkách zaměstnávají úrazy lyžařů, běžkařů a snowboardistů

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Posádky zdravotníků ZZS OK vyjížděly během posledních sedmi dnů již ke dvanácti událostem spojených se zimními radovánkami na horách v Olomouckém kraji. Ve většině případů šlo o pády na sjezdovkách, také při běžkování, ale i například při specifickém způsobu sjíždění kopce tzv. snowtubing. Úrazu se také nevyhnula obsluha lanovky, pacient upadnul na kluzkém povrchu u lanovky.

Z celkového výčtu událostí se zranění ve čtyřech případech bohužel nevyhnulo malým dětem. K poslednímu z případů, zraněného pětiletého chlapce, dnes krátce po třetí hodině vzlétl vrtulník s posádkou letecké záchranné služby. Dítě při skoku na lyžích narazilo do stromu a utrpělo úraz v obličeji.

Ke zraněním nedocházelo pouze na sjezdovkách, dnes odpoledne při jízdě na běžkách poblíž Červenohorského sedla upadl jednaosmdesátiletý muž, po pádu utrpěl zlomeninu v oblasti dolní končetiny.

Z vážnějších úrazů při zimních sportech lze vyhodnotit včerejší pád mladíka na lyžích. Muže nalezli v bezvědomí ležícího na sjezdovce, pacient utrpěl otřes mozku a po ošetření byl transportován k navazující péči do nemocnice v Šumperku. Ve většině případů posádky již tradičně a v naprosté souhře spolupracovaly se záchranáři horské služby.

Zdeněk Hošák, ZZS OK