logo

Záchyty drog celní správou v Pardubickém kraji

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

​Pardubičtí celníci při svých kontrolách pravidelně odhalují drogy nebo prekurzory k jejich výrobě. Proti minulým letům však nachází zásilky s menším množstvím. Zakázané látky objevují převážně v osobních vozidlech, některé i ve vlakových spojích.

V tomto roce celníci v Pardubickém kraji zajistili již 4 100 tablet léků, z nichž by bylo možné vyrobit kolem čtvrt kilogramu pervitinu. Takové množství odpovídá přibližně 2 500 dávkám drogy. Největší letošní zásilka čítala 2 100 tablet. Pašoval ji muž se svou družkou ve schránce pod sedadlem osobního auta. Dosud rekordních 100 000 tablet určených k výrobě omamných látek se podařilo odhalit v dutinách karoserie bulharské dodávky v lednu 2015 nedaleko Svitav.

Co se týká marihuany v Pardubickém kraji, celní správa zajistila od začátku roku přes 250 gramů této psychotropní látky. Prozatím vévodí zásilka se 70 gramy sušeného rostlinného materiálu, kterou převážel mladý pár modrou felicií. V roce předchozím celníci zadokumentovali případ nelegálního převozu rekordních deseti kilogramů sušeného konopí, které dva mladíci vydávali za technické. Obsah účinné látky však prokázal opak.

V jednotkách gramů se pohybují záchyty dalších drog. Poslední zásilka, kterou celníci evidují, jde na vrub šestadvacetiletému Belgičanovi a jednadvacetileté ženě z Ukrajiny. Cestou na technoparty pašovali osm gramů amfetaminu, pět dávek LSD a sáček s rozdrcenou tabletou extáze. Za toto protiprávní jednání jim hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

por. Ing. Václav Kánský, Celní správa