logo

Zajímavosti z roku 2015 pohledem moravskoslezských hasičů

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Hasiči v Moravskoslezském kraji, především jednotky HZS MSK, mají letos na kontě bezmála 20 tisíc výjezdů k požárům, dopravním nehodám, únikům nebezpečných látek, záchraně osob a zvířat či k technickým problémům. Některé z nich vykazují známky nevšednosti či zajímavosti. Jistě i v závěru roku 2015 hlavně potěší letošní úspěšné záchrany osob i nejrůznějších zvířátek šikovnými hasiči.

Hasiči zachránili na Bruntálsku seniora, který uklouzl při čištění komína
Dvě jednotky hasičů zasahovaly v úterý 6.1.2015 odpoledne ve Vrbně pod Pradědem (okres Bruntál), kde senior čistil ve výšce dvou metrů nad úrovní střechy komín rodinného domku, který asi špatně táhl, muž upadl a narazil si bolestivě žebra. Zřejmě vůbec nepočítal s tím, že mu malý žebřík na ploché, ale silně namrzlé střeše pod nohama doslova „ujede“. Hasiči jej zachránili a svezli dolů v koši výsuvného automobilového žebříku.

Už po chvíli vymetání tento malý žebřík pod vahou seniora sklouzl a muž se velmi bolestivě uhodil do žeber o hranu komína. Měl štěstí v neštěstí, protože zůstal při vědomí a žebra zřejmě neměl zlomená. Dolů ze střechy už ale nebyl schopen slézt. Profesionální hasiči z Bruntálu s asistencí dobrovolných hasičů z Vrbna pod Pradědem vyjeli v koši výsuvného automobilového žebříku na střechu, muži do něj pomohli a bez problémů ho svezli na pevnou zem. Tam jej předali zdravotníkům ZZS MSK.

Hasiči varují po zranění seniorky ve výtahu před neopatrnou jízdou se zvířaty
Pevné omotání vodítka čtyřnohého miláčka kolem zápěstí a neopatrnost při nastupování do výtahu se stala v pátek 16.1.2015 brzy ráno doslova osudnou pro seniorku, bydlící v jednom z bytových domů ve Frýdku-Místku. Když mačkala příslušné patro, kam chtěla dojet, pejsek střední velikosti na poslední chvíli vyběhl ven. Paní skončila s těžkým poraněním ruky, pes nehodu naštěstí přežil. Buď se sám vysmekl z obojku, nebo jej zachránili vnímaví sousedé, kteří nešťastnou událost ihned hlásili na tísňovou linku hasičů.

Zdejší profesionální hasiči museli seniorku vyprostit – levou ruku měla skřípnutou ve dveřích výtahu. Než přijel tým Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, ošetřili jí hasiči otevřenou zlomeninu.

Bílovečtí profesionální hasiči zachraňovali psa z nedomrzlého rybníka
Vyčerpaného a notně promrzlého zlatého retrívra zachraňovali ve čtvrtek 22.1.2015 profesionální hasiči z HZS MSK z tajícího ledu na špatně zamrzlém rybníce v obci Olbramice (okres Ostrava-město). Pes po bezproblémové záchraně na speciálních hasičských saních skončil – až do nalezení majitelů – v teplíčku u místostarosty obce.

Uprostřed rybníka ležel na tenkém ledě zlatý retrívr. Pejsek byl na první pohled vyčerpaný, promočený a promrzlý. Značně nestabilní led, tající v důsledku teplého počasí, mu bránil v cestě domů ke svému páníčkovi.

Dva hasiči se v suchých oblecích a přilbách brodili za retrívrem ledovou vodou s postupně se ulamujícím ledem, nafukovací záchranné saně táhli uprostřed mezi nimi. Když se pomalu přiblížili vodou k pejskovi, vycítil šanci na záchranu a sám jim z posledních sil, ale radostně vyšel pomaloučku vstříc.

Hasiči krásného zlatého retrívra naložili na sáně a bezpečně ho dopravili na břeh. Samotný zásah netrval ani deset minut. Na břehu si nezraněného psa převzal místostarosta obce. Majitelka se o záchraně svého drahocenného pejska dozvěděla z tiskové zprávy mluvčího HZS MSK, doplněné o fotografie ze zásahu, kterou při přečetla na internetu.

Karvinští hasiči zachránili krásného jezdeckého koně
Asfaltová štěrbina v zasněžené cestě uvěznila zadní nohu krásného jezdeckého koně – českého teplokrevníka se jménem Vista – při páteční (30.1.2015), předtím nekomplikované odpolední vyjížďce okolím Stonavy (okres Karviná), částí Křivý Důl. Profesionální hasiči z Karviné (z HZS MSK) rychle přijeli, ihned vymysleli rychlé řešení, koně osvobodili a ten zřejmě vyvázl bez zlomeniny.

Při jízdě tří koní a tří jezdců po asfaltové cestě, zakryté sněhem, strčil jeden z koní levou zadní nohu do štěrbiny v asfaltu a při zvedání levé nohy se mu zasekla. Kůň upadl na levý bok a zůstal zde zcela uvězněn. Jedna z mladých jezdkyň okamžitě zavolala na tísňovou linku hasičů, ti byli na místě za několik minut, když posledních 200 metrů museli pěšky. Šlo o jednotku hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice v Karviné.

Krásný jezdecký kůň v plné síle ležel docela bezmocně na levém boku, až několik desítek centimetrů levé nohy zaklesnutých v dlouhé úzké průrvě. Hasiči byli ve svém rozhodování velmi rychlí. Koně stabilizovali a uvázali mu volné nohy, které by je mohly při zásahu zranit. Na krk a hlavu koně si lehli dva hasiči a jezdec, aby se nemohl vzpínat. Pak již přišel ke slovu hasičský um, propojený s velkým dlátem a kladivem.

Po několika minutách úporné, ale co nejopatrnější odsekávací práce byl asfalt pokořen a noha venku. Kůň se s pomocí lidí okolo postavil a hasiči mu zraněná místa ovázali obvazy. K velké radosti všech přítomných to už v prvních minutách vypadalo, že noha není zlomená! To se později potvrdilo…

Karvinští hasiči ještě pomohli členům jezdeckého oddílu s odvedením koněm na zpevněnou cestu a pak už, po slovech díků, odjeli zpět na základnu. Devítiletá kobyla Vista má pouze pohmožděnou nohu a poraněnou korunku (místo nad kopytem), ale podle její chovatelky „se to určitě brzy zahojí“.

Hasiči zachraňovali epileptika z rozestavěného domku v Havířově
Dvě jednotky profesionálních hasičů (z HZS MSK) se podílely ve středu 4.2.2015 odpoledne v Havířově (okres Karviná) na záchraně muže, který dostal v rekonstruovaném rodinném domku epileptický záchvat. Jeho transport do sanitky byl komplikovaný, protože rekonstruovaná stavba neměla schodiště. Ke slovu přišly hasičské žebříky a lezecká technika.

Při příjezdu k rekonstruovanému domku už byl muž v péči týmu ZZS MSK a byl stabilizovaný. Potřeboval se však dostat do sanitky. V domě bez schodiště se hasičům jevil jako nejvhodnější a nejrychlejší transport pacienta z prvního patra dolů venkovní částí, s pomocí lezecké techniky. Proto bylo povoláno specializované lezecké družstvo ze stanice HZS MSK v Karviné.

Hasiči připravili šikmou, téměř kolmou cestu dolů po třech spojených nastavovacích žebřících. Pacient bez větších problémů sjel za zimního počasí z okna na zem ve speciálních transportních SKED nosítkách, jištěných lanem, jedním hasičem-lezcem a několika páry rukou. Hasiči jej pak předali zdravotníkům ZZS MSK a odjeli na základnu.

Hasiči a horská služba zachránili 27 osob z lanovky v Beskydech
Devět jednotek hasičů a Horská služby zachránily v sobotu 21.2.2015 kolem poledne celkem 20 dospělých a 7 dětí ze zaseknuté lanovky, vedoucí z Třince-Oldřichovic na beskydský vrch Javorový (okres Frýdek-Místek). Šlo hlavně o české a polské pěší turisty a lyžaře. Tři děti skončily na kontrole, ale jen kvůli obavám z možného podchlazení v třinecké nemocnici.

Hasiči se pustili do zachraňování zmrzlých cestujících z dolní části lanovky, když používali jak nastavovací žebříky, tak lezeckou techniku. Ve spodní části svítilo hřejivé sluníčko, ale silně foukalo, v horních pasážích sice nefoukalo, ale byl zde i stín. Vzhledem k tomu, že teplota se pohybovala nad nulovými hodnotami, bylo zjevné, že zachránění turisté vyvázli při čekání na záchranu bez většího podchlazení. Jen minimum z nich potřebovalo k sestupu po sněhu k dolní stanici lanovky podporu hasičů. Poslední osoba na lanovce – polská lyžařka – byla zachráněna zhruba ve čtvrt na jednu.

Horská služba zachraňovala cestující z lanovky v horní části, i s pomocí kolemjdoucích turistů. Hasiči zachránili téměř dvě desítky osob, Horská služba zbytek. Zachráněné převážela na rolbách dolů. Hasiči a další zachránci dostali za odměnu horký čaj, přivezený z jejich stanice.

Novojičínští hasiči zachraňovali mládě papouška z kunínského stromu
Profesionální hasiči (HZS Moravskoslezského kraje) z Nového Jičína vyjeli v neděli 22.2.2015 odpoledne do sousedního Kunína pomoci majiteli čtyřměsíčního krásně zbarveného papouška, který mu ulétl a zatoulal se do koruny vysokého stromu nedaleko bydliště. Zásah se šťastným koncem netrval ani deset minut. I s ustavením výškové techniky.

Aby se plachý papoušek ara nezalekl neznámých osob a nefrknul pryč, do koše výsuvného automobilového žebříku AZ 30 Iveco se postavil s hasiči i jeho majitel, kterému půjčili hasičskou přilbu a přivázali jej. Také byl poučen o tom, jak se má v hasičském koši vysoko nad zemí správně chovat.

Toto řešení slavilo úspěch. Koš výsuvného žebříku pomalu stoupal nahoru, majitel na svého papouška neustále lichotivě promlouval a sliboval mu nejrůznější pamlsky. Výhodou bylo, že na papouškově nožičce byl připevněn zhruba čtyřicet centimetrů dlouhý tenký pásek. Ten se muži podařilo pod větví, na které mládě sedělo, chytit a pestrobarevného ptáčka bez větší námahy přitáhnout k sobě.

Karvinští hasiči zachránili chlapce z hlubokého kanálu
Karvinská jednotka profesionálních hasičů (z HZS MSK) zachránila v pondělí 23.3.2015 odpoledne jedenáctiletého chlapce ze tři metry hlubokého kanálu bez vody, do něhož spadl na okraji Karviné v místech, zvaných Dubina. Chlapec vyvázl bez zranění.

Chlapec si hrál s kamarády v bývalém areálu vodáren. V zápalu hry si nevšiml čtvercového betonového otvoru bez víka, sklouzl dolů a nemohl ven. Pád se naštěstí obešel bez zranění. Děti mu nedokázaly pomoci, a tak okamžitě zavolaly na tísňovou linku hasičů a čekaly na hasičské vozidlo na okraji areálu.

Hasiči z karvinské stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) si se záchranou chlapce poradili velmi rychle. Vztáhl ruce a hasiči jej za ně vytáhli nahoru svými silnými pažemi. Pak zkontrolovali, zdali opravdu nemá žádná zranění ani bolesti, a už mohl domů.

Hasiči zachraňovali v Kopřivnici chlapce z kontejneru na elektroodpad
Dvě jednotky hasičů se zapojily v neděli 29.3.2015 krátce po poledni v Kopřivnici (okres Nový Jičín) do záchrany třináctiletého chlapce, kterého uvěznil klasický červený kontejner na elektroodpad. Jeho vytažení bylo rychlé a úspěšné, hasiči nemuseli v kontejneru vyřezávat bruskami žádný záchranný či evakuační otvor.

Operační středisko hasičů se o chlapci, uvězněném v kontejneru, dozvědělo krátce po nedělním poledni od Městské policie Kopřivnice. Na místo ihned vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice v Novém Jičíně a společně s ní jednotka dobrovolných hasičů z Kopřivnice.

Hasiči záchranu vyřešili velmi rychle – kontejner svýma silnýma rukama položili na bok a s jejich pomocí se dokázal hubený chlapec vysoukat zpět velmi úzkým otvorem pro vhazování vyřazených přístrojů. Vyvázl bez zranění. Hasiči jej předali strážníkům.

Na hasiči nevyslovenou otázku, proč chlapec lezl do útrob nebezpečného kontejneru, zřejmě nebylo těžké odpovědět. Nedaleko kontejneru postával na první pohled trochu podivný partner chlapcovy matky a hned vedle kontejneru ve Smetanově ulici se již před nedělním polednem nakupila pěkná hromádka vyřazených elektrospotřebičů.

Bruntálští hasiči zachránili labradora z jezu u Slezské Harty
Profesionální hasiči (HZS MSK) z Bruntálu prokázali v sobotu 9.5.2015 odpoledne očekávanou rychlost i značné zkušenosti, získané z výcviků členů vodního záchranného týmu WASAR (Water Search And Rescue), když zachránili z nebezpečného jezu na řece Moravici před ústím do vodní nádrže Slezská Harta černého dospělého labradora Barta. Pes vyvázl bez zranění.

Na počátku byla procházka rodinky s dětmi k vodě k Moravici, hlavnímu přítoku do vodní nádrže Slezská Harta. Bart zřejmě neodolal volání přírody a tesknému hučení chladivé vody a skočil do proudu pod jezem. A již se sám nedokázal dostat ven.

Bruntálští hasiči se převlékli do nepromokavého obleku se záchrannou vestou a přilbou již ve vozidle, takže při příjezdu k jezu byli připraveni k okamžité záchraně psího miláčka, nepostradatelného člena vyděšené rodinky. Jeden z hasičů, uvázaný na laně, ihned skočil za psem do silného proudu pod jezem, chytil jej a vytáhl ven. Bart se naštěstí držel na kraji jezu.

Bart byl ze zhruba dvacetiminutového pobytu ve studené vodě a vyčerpání pochlazený, hasiči jej proto zabalili do deky a otírali jej. Dobrovolní hasiči z Lomnice prokázali rodince se psem další službu – dovezli je až domů.

Karvinští hasiči zachraňovali nešťastného muže ze sloupu
Dvě jednotky profesionálních hasičů z Karvinska (HZS MSK) se zapojily ve čtvrtek 14.5.2015 ráno v Dětmarovicích (okres Karviná) do zhruba hodinové úspěšné záchrany staršího muže (ročník 1956) z vysokého kovového sloupu elektrického vedení.

Muž, který měl mít původně sebevražedné úmysly, se držel zuby nehty kovové konstrukce sloupu zhruba ve výšce 20 metrů. Po zjištění, že značně zeslábl a bojí se

sám sešplhat dolů, pro něj vylezli příslušníci lezecké skupiny HZS MSK z Karviné, zajistili ho a následně s ním slanili až na pevnou zem.

Pro zajištění před jeho případným skokem či pádem byla použita vysoká nafukovací seskoková matrace ze stanice HZS MSK v Karviné.

Muž, byl sice prochlazený a vysílený, neměl však žádné zjevné zranění. Sanitka jej i tak odvezla do nemocnice. Zpět na zemi byl v 9 hodin, celá akce tudíž trvala zhruba hodinu.

Ostravští hasiči zachraňovali ptačího dravce ze sítě na parapetu
Dvě jednotky ostravských profesionálních hasičů (z HZS MSK) se zapojily v neděli 17.5.2015 večer v centru Ostravy – na jednom z oken ostravského Polyfunkčního domu v Zelené ulici – do úspěšné záchrany poštolky, která uvízla v ochranné síti na okenním parapetu.

I když okno nebylo příliš vysoko, kvůli členitosti objektu a velmi obtížnému přístupu požádal velitel zásahu o výsuvný automobilový žebřík AŽ 30 z nedaleké stanice HZS MSK Fifejdy.

Poštolka byla uvězněna v ochranné síti. Její přítomnost dost nelibě nesli dva drzí holubi, kteří zřejmě mají se takovým typem sítě větší zkušenosti a nemají problém jí překonat. Navíc měli na parapetu okna hnízdo. Když se však hasiči přiblížili v koši automobilového žebříku, zbaběle uletěli, hnízdo nehnízdo.

Hasiči pomocí nože odřízli poštolku i s částí sítě a takto vyšňořenou ji svezli dolů na pevnou zem. Tam postupně a velmi opatrně rozřezávali síť nožem a poštolku ze změti lanek postupně vymotali. Malého, ale krásného dravce nakonec vypustili a ten bez známek zranění odletěl na blízké vysoké stromy.

Rýmařovští hasiči zachraňovali kačenky z rybníkové propusti
Profesionální hasiči (HZS MSK) z Rýmařova (okres Bruntál) se v pátek 29.5.2015 večer stali ochotnými zachránci čtyř malých kachňátek, která místo u mámy skončila v zajetí stavidla rybníka na okraji Rýmařova.

Jeden z hasičů se zajistil opaskem a lanem a slezl po kovových stupačkách dolů do rybníkové propusti, uzavřené nahoře mříží. Aby se křehkým kačenkám, nabíraných opatrně hasičskou rukou, nic nestalo, putovaly nahoru na světlo ve kbelíku a pak už na hladinu rybníka za kachnou.

Ostravští hasiči zachraňovali koně se zraněnou nohou pod kovovou lávkou
Tři jednotky ostravských profesionálních hasičů se zapojily v sobotu 30.5.2015 v podvečer do záchrany osmnáctileté klisny Alky, která nešťastně uklouzla při

přecházení kovové lávky přes potok v ostravském okrajovém obvodu Proskovice a levá zadní noha se jí dostala pod lávku. Zranila si jí a viditelně krvácela.

Mladá jezdkyně si totiž chtěla zkrátit cestu do stáje a převáděla krásnou klisnu Alku přes úzkou kovovou lávku. Koni podklouzla noha a dostala se pod ní, zpět už ne.

První pohled nevěstil nic dobrého. Vystresovaný kůň bezmocně ležící v tratolišti krve a nad ním vyděšená jezdkyně, která si už příště určitě cestu zkracovat nebude. Odhady pesimistické.

Přesto hasiči okamžitě zavolali veterináře a pustili se v menším počtu (kvůli vystresované klisně) do pomoci popruhy a dalšími pomůckami. Odhodlání pomoci nebohému zvířeti završil veterinář, který mu píchl uklidňující injekci a zavelel intenzivně táhnout popruhy, uvázanými za přední nohy koně.

Po chvíli byla Alka opravdu venku ze zajetí. Veterinář jí nohu rychle ošetřil a prohlásil, že není zlomená a že není důvod k pesimismu. Protože však uklidňující lék stále působil, chvíli bezvládně ležela na boku. Pak zvedla hlavu, stočila se víc na břicho a dokonce přijala trochu pitné vody z hasičského auta a hasičského kbelíku.

Druhý veterinář, který kolegu vystřídal a měl se postarat o zašití rány na noze, prohlásil, že kůň se na 99 procent postaví sám na nohy a ještě bude schopen odkulhat domů. Na tento okamžik čekala poslední z jednotek (Hrabůvka), která na místě čekala kvůli případné pomoci (a třeba i zavolání těžké techniky). Té naštěstí nebylo potřeba – Alka se opravdu zvedla a hasiči mohli na základnu.

Českotěšínští hasiči zachraňovali rorýse ze zajetí větrací mřížky
Profesionální hasiči (HZS MSK) z Českého Těšína (okres Karviná) se postarali v pondělí 1.6.2015 krátce po poledni o záchranu krásného rorýse obecného, který zůstal několik hodin zaklíněný za křídlo ve větrací mřížce fasády pod střechou osmipatrového bytového domu, až si ho všimli lidé a volali hasičům.

Hasiči se pohodlně dostali až na střechu domu, kde s úlevou zjistili, že jej půjde zachránit velmi rychle – bez použití výsuvného automobilového žebříku či lezecké techniky. Lano posloužilo pouze jako zajištění hasiče, ležícího na střeše, který shora opatrně vysunul ze zateplení fasády plastovou mřížku i s krásným, ale vystrašeným ptáčkem. Vzdálenost byla na délku jedné mužské paže.

Rorýs byl díky šikovnosti hasičských rukou za chvilku vysvobozen a mřížka vložena na původní místo ve fasádě. Bez materiálních škod. Převzali si jej strážníci Městské policie Český Těšín, kterým přivolaný zástupce Slezské ornitologické společnosti ještě stačil vysvětlit, jak s ptáčkem zacházet a kam jej odvézt.

Hasiči lovili v Rýmařově krávu ze septiku
Tři jednotky hasičů se zapojily v úterý 4.8.2015 večer v Rýmařově (okres Bruntál), místní části Janovice, do záchrany statné šestisetkilové krávy, která vlastní neopatrností spadla do septiku. Splašky jí sahaly až po břicho. Záchranná akce trvala i s příjezdem vyprošťovací hasičské Tatry z Bruntálu zhruba hodinu. Březí kráva nebyla zraněna, ani žádný její zachránce.

Septik o rozměrech 2,5 x 2,5 metru a hloubce 2 metry. Hasiči vyčerpali nevábný obsah septiku kalovým čerpadlem a pod krávu podvlekli ve spolupráci s majitelem dva popruhy. Kráva byla vytažena z betonového vězení pomocí jeřábu vyprošťovací Tatry 815 z bruntálské stanice HZS MSK.

Hasiči zachraňovali paraglidistku zamotanou do drátu na okraji Třince
Tři jednotky hasičů se zapojily ve čtvrtek 6.8.2015 odpoledne do záchrany mladé paraglidistky, která přistála místo na pevné zemi na jednom z drátů elektrického vedení 400 kV v Třinci-Oldřichovicích (okres Frýdek-Místek) a zůstala na něm viset ve výšce přes dvacet metrů. Doletěla sem z Javorového vrchu.

Ihned po příjezdu hasiči začali s dívkou, visící společně s padákem na silném drátu, komunikovat a ujistili se, že není zraněná. Do záchrany pomocí výsuvného automobilového žebříku se mohli hasiči pustit až po odpojení elektrického vedení a dojezdu pracovníků energetické firmy, kteří potvrdili, že dráty jsou opravdu bez napětí. Hasiči pak bezpečně sundali jak dívku, tak visící padák. Dívka skončila na pevné zemi bez zranění.

Ostravští hasiči zachraňovali auto nebezpečně visící na zvedáku
Ostravští hasiči obvykle manipulují s auty pouze na silnicích a v jejich okolí. Tentokrát museli „havarované“ vozidlo vyprošťovat přímo z osidel autoservisu.

Dvě a půl hodiny trvala několika profesionálním hasičům z nedaleké fifejdské jednotky HZS MSK záchrana osobního automobilu Kia Carens, který spadl v jednom z ostravských autoservisů ze zvedáku, ale zůstal na něm dál podivně viset.

Automobil se ze zvedáku poroučel dolů a zůstal našikmo opřený dole o levé přední kolo ve čtvrtek 20.8.2015 dopoledne (zhruba po desáté hodině). Obsluha naštěstí stačila včas utéci a celá událost se obešla bez zranění.

Hasiči rychle zajistili vozidlo před možným pádem. Pomocí technických prostředků, které si přivezli hasičskými vozidly, dostali automobil zpět na zem jen s minimem malých oděrek, což bylo mnohem pozitivnější než pád celého vozidla na střechu. Vděčný může být šikovným hasičům jak vedoucí autoservisu, tak majitel opravovaného auta.

„Auto spadlo zřejmě kvůli jednomu vadnému držáku zvedáku, který se urval a pak ještě zapíchl do konstrukce. Ta Kia měla špatné těžiště, museli jsme hodně manévrovat, abychom ji dostali bez poškození dolů. Nestává se to každý den,“ řekl velitel zásahu.

Hasiči zachraňovali papouška aru z vysokého stromu v Jistebníku
Necelých čtyřiadvacet hodin si užívala chvilkové svobody modrožlutě zbarvená samice papouška ary Agáta poté, co se jí podařilo uletět známým chovatelům z Jistebníku (okres Nový Jičín) z republikově známé chovatelské stanice. Objevili ji druhý den ráno – tedy v pondělí 31.8.2015, jak si hoví na vysokém stromě pár stovek metrů od domova.

Po jejich úpěnlivé žádosti vyjely na místo posledního výskytu nádherně zbarvené ary ararauny dvě jednotky hasičů – profesionální ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Bílovci a místní dobrovolní hasiči.

Čtyřletá Agáta si trůnila v koruně stromu na tenké větvi ve výšce nejméně deset metrů a na místě, kam by už hasičské nastavovací žebříky nedosáhly. Hasiči by navíc mohli tímto způsobem ochočeného ptáka vylekat a hledání by mohlo začít znova. Jediným obvyklým řešením v takových případech je použít výškovou techniku – na místo tedy přijela automobilová plošina ze stanice HZS MSK v Ostravě-Hrabůvce.

Do koše plošiny si jeden z hasičů přibral majitelku Agáty, řádně přichycenou, ale bez neforemné přilby, aby se jí ara nepolekala a poznala ji. Paní už ze země na papouška každou chvíli volala jménem. Za chvíli byl koš automobilové plošiny nahoře a Agáta bez většího vzpínání spokojeně přelezla na nataženou ruku viditelně šťastné majitelky. Ta papouška nezapomněla několikrát pořádně přivítat, jak v koši, tak na pevné zemi. A nezapomněla hasičům hezky poděkovat…

Třinečtí profesionální hasiči čistili cestu prezidentu Zemanovi
Veledůležitý úkol zvládli – a s velkou časovou rezervou – ve středu 23.9.2015 odpoledne profesionální hasiči z Třince. Museli totiž rychleji, než obvykle bývá, po nehodě kamionu Scania s návěsem s osobním automobilem Renault v Bystřici (okres Frýdek-Místek) odklidit obě vozidla mimo silnici I/11, aby tu mohla bez potíží později projet kolona VIP vozidel, včetně auta s prezidentem ČR Milošem Zemanem. Ten byl v Moravskoslezském kraji právě na návštěvě.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno ve středu krátce po 13. hodině. Do Bystřice – zhruba 300 metrů od světelné křižovatky na okraji Třince – byla vyslána jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Třinec. Větší problém než obě vozidla uklidit ale zprvu měla tato jednotka včas k nehodě dojet, a to kvůli silnici, zaplněné hlavně čekajícími nákladními auty s nervózními řidiči.

Podle odhadu centra dopravních informací mohlo odklízení následků zmíněné nehody trvat tři hodiny, což by bylo pro projíždějící kolonu VIP aut pozdě. Proto policisté ČR požádali třinecké hasiče o co nejrychlejší řešení – a to také hasiči našli. Místo dalšího zdržení čekáním na vyprošťovací Tatru ze stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku požádali o pomoc při odtahování kamionu Scania řidiče jednoho z čekajících kamionů.

To se nakonec povedlo a havarovaný kamion dokázal po odtažení na okraj vozovky pomalu odjet na vedlejší silnici. Uklizenou silnici hasiči předali Policii ČR za hodinu od nahlášení nehody. Časová rezerva pro průjezd prezidentské kolony tedy byla nakonec velmi pohodlná – více než hodina. „Alespoň na dálku jsme mohli panu prezidentovi ukázat, že jsme stále potřební,“ poznamenal pod „vousy“ velitel hasičského zásahu.

A jen tak na okraj – šikovná třinecká jednotka HZS MSK je od loňska (nejméně na dva roky do dalšího šampionátu) držitelem titulu Mistr ČR ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Karvinští hasiči zasahovali na veterinární stanici – pejsáček zapadl do umyvadla
K záchraně malého pokojového psa – pražského krysaříka – museli vyjet ve čtvrtek 24.9.2015 profesionální hasiči (HZS MSK) z Karviné na veterinární kliniku do sousedního Havířova, místní části Šumbark. Pejsek totiž při koupání prostrčil svou velmi malou tlapku do otvoru odpadního kroužku umyvadla a už z něj nemohl ven.

Žádost o pomoc přišla na operační středisko hasičů ve čtvrtek dopoledne. Šikovní hasiči ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Karviné kovový kroužek odstranili bez větších problémů pomocí štípacích kleští a planžety. Vysvobozeného krysaříka za chvíli předali spokojené majitelce a ještě jej zkontroloval veterinární lékař. Psík vyvázl bez úhony…

Složité vyhledávání a záchrana zraněného turisty v Beskydech
Tři jednotky hasičů, včetně lezeckého družstva HZS MSK, spolu s příslušníky Policie ČR, členy Horské služby Beskydy a záchranáři ZZS MSK se podílely na vyhledávání a záchraně zraněného turisty v Beskydech, který se zřítil do nepřístupné rokle v Beskydech v oblasti Morávky v neděli 27.9.2015 odpoledne.

Zasahující museli pěšky ujít k rokli několik set metrů s veškerým vybavením. Taktéž najít zraněného turistu bylo vzhledem ke složité orientaci v terénu velmi náročné. Nakonec se všem zachráncům povedlo lokalizovat zraněnou osobu, která se nacházela v rokli u Vysutého potoka v oblasti Morávky, asi hodinu po ohlášení události na operační středisko. Ten se nacházel mimo turistické cesty, byl zraněný dle sdělení hasičů na noze a hlavě, byl podchlazený. Postiženému byla poskytnuta první pomoc, byl uložen do vakuové matrace a pomocí speciálního lehátka a

lezeckého vybavení byl šetrně transportován k nejbližšímu možnému místu přistání vrtulníku LZS, kde byl předán posádce vrtulníku k transportu.

V tomto případě se nakonec povedlo zraněného turistu zachránit, i když proti záchranářům hrálo více okolností jako například špatně přístupný terén, nejasná poloha zraněné osoby, špatný signál mobilních telefonů a málo času na vyhledání a záchranu zraněného. Všechny složky IZS tak prokázaly, že jsou výborně vycvičené a sehrané, jejich spolupráce je efektivní a má výborné výsledky.

Hasiči zachránili potlučeného seniora z břidlicového podzemí na Opavsku
Tři jednotky profesionálních hasičů z HZS MSK, mezi nimi dvě hasičské lezecké skupiny ze stanic v Opavě a Ostravě-Porubě, se zapojily v úterý 20.10.2015 v podvečer nedaleko chatové osady Melecký mlýn u obce Melč (okres Opava) do záchrany zhruba sedmdesátiletého seniora. Ten spadl při zkoumání nebezpečné břidlicové štoly do šestimetrové jámy a zranil se. Po úspěšné záchranné akci hasičů skončil ve vrtulníku a nakonec v ostravské nemocnici.

Senior se třemi muži středního věku prozkoumávali v úterý odpoledne bývalé důlní dílo a jeho složitý systém břidlicových chodeb. V břidlicovém podzemí náhle spadl do šest metrů hlubokého svislého komínu, zranil se a nemohl ven. Dva kolegové jeskyňáři zůstali s ním, třetí muž vyběhl ven zavolat pomoc.

Hasiči se dostali ke zraněnému muži do jámy bez pomoci lezecké techniky, položili jej na speciální sked nosítka a nesli čtvrt kilometru břidlicovou podzemní štolou. Lano použili až na protažení nosítek se zraněným seniorem tři metry dlouhou a poměrně úzkou kovovou rourou u ústí štoly, šikmo položenou. Venku jej předali týmu Zdravotnické záchranné služby MSK.

Zraněný muž se zdravotníky komunikoval. Po ošetření jej ještě hasiči snesli zhruba sto metrů ze srázu až k vrtulníku Letecké záchranné služby, který jej transportoval do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

por. Mgr. Petr Kůdela, HZS MSK