logo

Zákrokem proti ozbrojenému muži s nožem, který zaútočil na revizory, si plzeňský policista vysloužil nominaci na Čin roku

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na Policistu roku 2016, v rámci kategorie „Čin roku“, byl díky svému zákroku proti ozbrojenému muži s nožem nominován pprap. Jan Kupka z OOP Skvrňany.

K události došlo v pátek 16. září v ulici Karla Steinera na Skvrňanech v Plzni. Během jízdy tramvají pravidelné linky číslo 2 zaměstnanci přepravní společnosti (dva muži a jedna žena) zjistili muže, 61letého cizince, který jel bez platné jízdenky. Když muže vyzvali, aby s nimi na příští zastávce vystoupil z vozu, cizinec nejdříve zcela bez problémů spolupracoval, z tramvaje vystoupil a z počátku kladně reagoval na všechny požadavky revizorů.

V okamžiku, kdy došlo na placení pokuty, však náhle své chování změnil. Z tašky, kterou měl u sebe, znenadání vytáhl nůž s čepelí o délce 20 cm a začal jím kontrolory ohrožovat. Jednoho z mužů zasáhl do horního rtu a způsobil mu řeznou ránu o délce 3 cm a mladou ženu poranil na pravém rameni. Poté se dal na útěk.

Zraněný muž ho však začal pronásledovat, a když jej zakrátko dohnal, agresor se otočil a kromě „šermování“ nožem proti tělu poškozeného mu začal i slovně vyhrožovat zabitím. Pak se dal opět na útěk.

Ve Vojanově ulici však pachatel narazil na právě zmíněného policistu z OOP Skvrňany (pprap. Janem Kupkou), který neváhal, a na místě ho zpacifikoval a zadržel.

V kategorii „Čin roku“ v anketě Policista roku 2016 obsadil pprap. Jan Kupka 3. místo. Gratulujeme!

MrK, Týdeník Policie