logo

Zásahem u požáru lokomotivy v Táboře uchránili hasiči majetek za 40 miliónů korun

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na železniční trati vedoucí z Tábora do Prahy byly k železničnímu přejezdu v Táboře – Čekanicích v pondělí 15. května po 16. hodině vyslány jednotky táborských profesionálních a dobrovolných hasičů a jednotka HZS podniku SŽDC České Budějovice k ohlášenému požáru lokomotivy.

V okamžiku příjezdu táborských profesionálů byla strojovna elektrické lokomotivy zcela zakouřena, ohnisko požáru bylo evidentně uvnitř. Velitel zásahu přes operační středisko zažádal o vypnutí a zkratování trakčního vedení a zastavení provozu na trati.

Hasiči zatím odvětrali kabinu přetlakovou ventilací a společně se strojvedoucím zkratovali kondenzátory. Poté následoval průzkum strojovny. Hasiči našli požár elektrické instalace, který lokalizovali přenosnými hasicími přístroji.

Pro úplnou likvidaci požáru museli pak odmontovat plechové kryty podlahy. Závěrečný průzkum jednotka provedla termokamerou a bezdotykovým měřičem napětí. Další dvě povolané jednotky zabezpečovaly přísun hasicích přístrojů a nářadí potřebného pro likvidaci požáru. Po úplné likvidaci požáru táborští hasiči předali místo zásahu jednotce HZSP SŽDC České Budějovice, která asistovala při odtažení nepojízdné soupravy.

Ve vlaku cestovalo přibližně 70 lidí, byla pro ně zajištěna náhradní autobusová doprava.

Vzniklou škodu vyšetřovatelé vyčíslili na 150 000,-, příčinou vzniku požáru byla technická závada na napájecí jednotce. Zásahem hasičů byl uchráněn majetek v hodnotě 40 miliónů korun.

Vendula Matějů, HZS Jihočeského kraje