logo

Žďárští kriminalisté dopadli cizince podezřelého z loupeže, soud na něj uvalil vazbu

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Žďárští kriminalisté z oddělení obecné kriminality v rámci intenzivního a důkladného prověřování objasnili případ zvlášť závažného zločinu loupeže, který se odehrál 28. srpna letošního roku ve Velkém Meziříčí. Jako pachatele loupežného přepadení se na základě dostatečného důkazního materiálu podařilo ustanovit dvaačtyřicetiletého cizince, který byl uplynulý týden zadržen a obviněn ze spáchání zločinu loupeže. Vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět na jeho vazební stíhání. Státní zástupce podnět akceptoval a následně na něho byla uvalena vazba. Na soudní proces si tak počká ve vazební věznici v Brně.

K závažnému činu došlo 28. srpna letošního roku kolem šestnácté hodiny odpoledne na ulici Sokolovská ve Velkém Meziříčí v prodejně nápojů. Tehdy neznámý pachatel vstoupil do prodejny a nejprve si v této prodejně zakoupil láhev piva a pod záminkou vrácení prázdné láhve od tohoto nápoje vstoupil asi po půl hodině opět do této prodejny. Z pultu si vzal láhev minerální vody a přistoupil k pokladně, kde ji chtěl zaplatit. Za pokladnou seděla pokladní, které podal dvacetikorunovou minci. Když mu pokladní chtěla vrátit drobné a otevřela pokladnu, pachatel ale náhle vytáhl vystřelovací nůž s délkou čepele minimálně deset centimetrů, který přiložil ženě ke krku. Druhou rukou sáhl do pokladny, ze které odcizil bankovky v nominální hodnotě 200 a 500 korun. Po loupežném přepadení z místa utekl. Prodavačka byla po přepadení v šoku, jiné zranění naštěstí neutrpěla.

Ihned po oznámení loupežného přepadení se rozjelo rozsáhlé pátrání po možném pachateli. Policisté společně s kriminalisty zajistili na místě upotřebitelné stopy, místo důkladně ohledali a snažili se získat relevantní informace k možnému pohybu pachatele a zejména k jeho popisu. Vyhodnocovali kamerové záběry, vyslýchali svědky a velice úzce spolupracovali s přepadenou ženou, a to zejména při sestavení popisu pachatele. Bezprostředně po oznámení loupežného přepadení kriminalisté prověřovali také místa, kde by se mohl pachatel ve městě zdržovat a poté prověřovali také autobusové a vlakové nádraží a všechny spoje, kterými by mohl pachatel z města odjet. Bohužel v té době bez potřebného výsledku.

Na základě skvělé spolupráce žďárských kriminalistů s velkomeziříčskými policisty a na základě jejich intenzivního operativního šetření a pátrání se podařilo během dvou dnů ustanovit možného pachatele loupežného přepadení, kterým měl být cizí státní příslušník Rumunska. Kriminalisté proto začali intenzivně pátrat po jeho aktuálním pobytu s cílem ho co nejdříve zadržet. Bylo provedeno několik prověrek ke zjištění jeho pobytu na různých místech, ale všechny byly bohužel negativní. Po cizinci bylo proto vyhlášeno celostátní pátrání. Muže se podařilo vypátrat a zadržet 10. prosince ve večerních hodinách v Praze. Zadržený muž byl eskortován na oddělení obecné kriminality

územního odboru Žďár nad Sázavou, kde byl následující den obviněn. „Na základě shromážděných důkazů jsme zahájili jeho trestní stíhání. Muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže,“ uvedl npor. Mgr. Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality s tím, že muž se k činu doznal. Za spáchaný zvlášť závažný zločin loupeže lze obviněnému muži uložit trest odnětí svobody až na deset let.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, Policie ČR