logo

Zdravotní potíže po požití nebezpečné drogy v Ostravě mělo již 19 lidí, kriminalisté stíhají čtyři lidi

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V průběhu uplynulých hodin kriminalisté, specializující se na odhalování drogové trestné činnosti, identifikovali celkem 19 osob, jež mohly být intoxikovány předmětným syntetickým canabinoidem. K poslednímu případu došlo včera (12. 9. 2018) pozdě odpoledne. Pětatřicetiletá žena měla nalézt neznámou látku, kterou měla užít (kouřit), načež byla stižena zdravotními obtížemi. Poté byla ošetřena zdravotníky a převezena do nemocnice.

Kriminalisté v předchozích dnech shromáždili důkazy a na osobní svobodě omezili několik osob. Policejní komisaři zahájili trestní stíhání čtyř mužů ve věku od 17 let do 41 let pro trestný čin (provinění) nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými látkami a s jedy. Dospělému pachateli tohoto skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Zajištěny byly desítky kusů balení předmětné látky.

Aktuální zůstává varování veřejnosti před konzumováním popsaného syntetického canabinoidu.

Tisková zpráva ZZS MSK:
V souvislosti se sérií intoxikací syntetickým kanabinoidem ošetřovali záchranáři ZZS MSK další pacientku. V podvečer 12. září byli voláni k pětatřicetileté ženě v Ostravě, která po požití látky trpěla křečemi a stavem agitovanosti. Po ošetření ji tým RZP transportoval do Městské nemocnice Ostrava.

Zdravotnická záchranná služba MSK provedla zpětné prověření záznamů dříve řešených událostí, a to od středy 5. září. Bylo zjištěno, že kromě šesti intoxikovaných pacientů v době od pondělního dopoledne do středečního večera, zasahovali záchranáři ZZS MSK u patnácti dalších pacientů pod vlivem nealkoholových drog. U desítky osob jejich zdravotní postižení pravděpodobně souviselo s aktuální sérií intoxikací syntetickým kanabinoidem.

Pacienti trpěli převážně křečemi, dezorientací, poruchami vědomí, neklidem.

Souhrnně lze tedy říci, že ZZS MSK zasahovala v posledních sedmi dnech celkem u půldruhé desítky pacientů, zasažených touto drogou. Všechny případy, s výjimkou jednoho v Hlučíně, se odehrály na území města Ostravy.

Záchranáři se připojují k důraznému varování policistů:
Zdravotní následky po požití syntetických kanabinoidů mohou být velmi vážné. Při neuváženém požití, kombinaci této látky s jinými drogami nebo alkoholem, může dojít i ke smrti postiženého

mjr. Mgr. Gabriela Pokorná, Policie ČR + PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MSK