logo

Zdrogovaného cizince bez řidičáku a v kradeném Mercedesu si všiml policista, jeho kolegové pak vůz zablokovali a řidiče zadrželi

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve středu kolem 12.30 zaregistroval policista na silničním úseku mezi Mimoní a Jablonným v Podještědí luxusní osobní vozidlo tovární značky Mercedes Benz, jehož řidič svou riskantní jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu.

Na mercedes na základě jeho upozornění pak čekala motorizovaná hlídka v Jablonném v Podještědí. Když podezřelý vůz s německou registrační značkou musel zastavit v koloně aut, zablokovali mu policisté cestu služebním vozidlem se zapnutým výstražným světelným i zvukovým zařízením. Šofér mercedesu se i přesto pokoušel z místa odjet, ale to mu už nedovolili.

Protože se v autě zamkl a začal couvat , rozhodli se rychle jednat. Vzhledem k tomu, že vůbec nereagoval na opakované výzvy k vystoupení z auta, policisté proti němu použili donucovací prostředek hrozbu namířenou střelnou zbraní. Řidič i přesto neuposlechl a neustále něco v autě hledal. Mohla to být i zbraň. Zakročující policista proto udeřil hlavní služební pistole do okénka u řidiče, aby do auta konečně vnikl.

Teprve tohoto razantního zákroku se šofér zalekl a auto odemkl. Potom ho policisté během několika vteřin vytáhli ven a nasadili mu pouta. Jedná se o 30letého Poláka, který je ve své zemi registrován jako bezdomovec. Navíc je uživatelem drog. To prokázal i orientační test na návykové látky, kterému se podrobil po svém zadržení. Kromě toho nikdy nechodil do autoškoly, tudíž za volantem tak rychlého vozidla, které řídil, neměl co pohledávat.

Pro policisty už nebylo velkým překvapením, že zajištěný Mercedes Benz AMG GLC figuruje v databázi odcizených vozidel. Někdo ho téhož dne ráno odcizil v Německu a polského bezdomovce si jen najal jako šoféra, který měl auto dopravit do místa určení.

Vyšetřovatel 30letého cizince dnes obvinil ze zločinu podílnictví a podal státnímu zástupci podnět k jeho vazebnímu stíhání. Existuje totiž důvodná obava, že by se na svobodě spravedlnosti vyhýbal a nebo, že by v podobné trestné činnosti pokračoval. Soud ho v této souvislosti může poslat až na šest let do věznice. Hodnota odcizeného mercedesu se pohybuje kolem jednoho a půl milionu korun.

por. Bc. Ivana Baláková, Policie ČR