logo

Zdrogovaný motorkář srazil v Mohelnici policistku, která ho chtěla zastavit

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ze spáchání zvlášť závažného zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy obvinili šumperští kriminalisté 34letého muže ze Zábřežska. Ten jako řidič motocyklu, ve snaze vyhnout se silniční kontrole, v Mohelnici ve čtvrtek 18. října krátce před devátou hodinou ráno srazil a zranil policistku při výkonu služby.

Hlídka dopravního inspektorátu prováděla na ulici Družstevní v Mohelnici dohled na dodržování pravidel silničního provozu a stanovené rychlosti jízdy v obci. V rámci této kontroly byla řidiči motocyklu naměřena rychlost 92 km/hod. Z tohoto důvodu byl předepsaným způsobem na ulici Uničovské zastavován další hlídkou dopravních policistů. Policistka mu přitom zcela zřetelně a včas dávala zastavovacím terčem se vztyčenou pravou rukou znamení k zastavení motocyklu a levou rukou jej směřovala k pravému okraji vozovky. Na výzvu policistky k zastavení zareagoval řidič nejprve zpomalením jízdy. Ve vzdálenosti zhruba dvou až tří metrů před policistkou však zprudka přidal plyn a ve snaze z místa ujet zpříma na policistku najel. Té se přes veškerou snahu již střetu nepodařilo zabránit. Po prudkém nárazu ji čekal tvrdý pád na silnici. Po střetu s policistkou motorkář havaroval. Policisté jej na místě zadrželi a na pomoc ihned přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Oba účastníci byli po prvotním ošetření přepraveni k dalšímu vyšetření do šumperské nemocnice. Policistka byla po ošetření propuštěna do domácího léčení a byla jí vystavena pracovní neschopnost.

Jak policisté záhy zjistili, důvodů, proč se chtěl řidič motocyklu policejní kontrole vyhnout, bylo hned několik. Nikdy nebyl držitelem žádného řidičského oprávnění. K jízdě užil neregistrovaný motocykl, který jak sám uvedl, si podomácku sestavil z různých dílů. Na motocykl připevnil registrační značku, kterou dle svého vyjádření dříve našel a ponechal si ji.

Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce a také orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Zatímco dechová zkouška byla negativní, test na přítomnost jiných návykových látek ukázal pozitivní hodnotu na látku amfetamin/metamfetamin. Lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu se řidič odmítl podrobit.

Při kontrole byly u řidiče dále nalezeny a zajištěny také obaly obsahující sušenou rostlinnou hmotu a bílou krystalickou látku, pravděpodobně pervitin.

Veškeré okolnosti tohoto případu kriminalisté nadále intenzivně prověřují.

V případě prokázání viny a odsouzení hrozí muži za takové jednání podle trestního zákoníku mimo jiné až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Upřesnění k videozáznamu:
Jedná se o záznam ze služebního vozidla, který snímá pouze určitou část vozovky. Z videozáznamu je patrné až následné sražení policistky motorkářem, nikoliv její předchozí výzva a pokyny k zastavení.

MrK, Týdeník Policiepor. Mgr. Jiřina Vybíhalová, Policie ČR