logo

Ze střechy vozu mu ulétla penězenka s desítkami tisíc, k jeho štěstí ji našla asistentka prevence kriminality

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Zapomenout něco na střeše auta a odjet je dost nepříjemná situace. Zapomenout na střeše kasírtašku s několika desítkami tisíc korun, to už je velká smůla. Zvlášť, když kamarád s autem odjede a majiteli nezůstane ani na kafe.

Přesto všechno měl štěstí v neštěstí. Za vozem, z něhož nejprve odlétla peněženka, pak i jednotlivé bankovky, jela rodina Jiráskových. „Bylo to jako ve filmu, vzduchem létaly peníze,“ popisuje Anděla Jirásková. „Zastavili jsme a začali sbírat, co se rozletělo,“ pokračuje s tím, že se i lidé z dalších aut jim pomáhali posbírat bankovky.

Svůj nález odevzdali kolegům strážníkům (paní Anděla pracuje jako asistentka prevence kriminality u MP Česká Lípa). Ti pak kontaktovali majitele a vše mu v pořádku předali. Upřesnil, že byli s autem na benzínce, on si vzal peněženku i s tržbou, jenže ji položil na střechu. Šel dovnitř a kamarád mezi tím s autem i penězi odjel. On sám se po peněžence začal shánět ve chvíli, kdy zjistil, že nemá čím zaplatit. Díky rychlé reakci rodiny Jiráskových se brzy dočkal navrácení svého majetku. Nálezcům pak také upřímně poděkoval, protože se velice snadno mohlo stát, že někdo jiný by si celou sumu ponechal.

„Ani na chvíli nás nenapadlo, že bychom peníze neodevzdali,“ usmívá se poctivá nálezkyně.

Doplňme, že poctivých lidí, kteří si nepřivlastňují, co jim nepatří, je víc. V červenci letošního roku se odehrála podobná příhoda a také s dobrým koncem. Na služebnu Městské policie Česká Lípa přišel oznámit sedmapadesátiletý muž, že mu někdo ukradl peněženku. Upřesnil, že v ní měl doklady, asi 1 500 Kč a platební kartu. Peněženku odložil u pokladny prodejny s potravinami, pak se na chvíli otočil a portmonka byla pryč. O dvě hodiny později muž oznámil, že své doklady nalezl. V roztržitosti totiž odložil peněženku nikoliv v prodejně, ale až venku na střechu svého auta. Tam ji také zapomněl a odjel. Portmonka spadla na zem, kde ji našla poctivá nálezkyně a odevzdala ji na obvodním oddělení PČR.

Ve stejném měsíci se na tísňovou linku 156 ozvala žena, která nalezla v bankomatu na náměstí Dr. Edvarda Beneše ve výdejním okénku nevyzvednuté dva tisíce korun. Strážníci peníze vyzvedli a předali bance.

Bc. Eva Vlastníková,, MP Česká Lípa