logo

Žena pašovala z Polska léky používané k výrobě drog, odhalili ji celníci

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Přes 5200 kusů tablet léku s obsahem efedrinu k výrobě pervitinu převážela 25letá žena z Královéhradeckého kraje z Polské republiky.

Liberečtí kriminalisté zahájili v těchto dnech trestní stíhání 25leté ženy z Královéhradecka pro zločin „nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy“. Mladá žena převážela z Polské republiky do Čech léky s obsahem efedrinu určené k výrobě drog.

V pondělí 13. srpna 2018 krátce před desátou hodinou večer si hlídka Celního úřadu na silnici I/35 u Hrádku nad Nisou všimla projíždějícího vozidla Audi A6 s českou registrační značkou. Vozidlo projelo opakovaně stejným místem ve směru k hranicím s Polskem, kde je překročilo. Ve chvíli, kdy se vozidlo vracelo z Polska zpět do Čech, zastavilo před hernou, vystoupila z něj 25letá žena, která prošla kolem hlídky s bílou igelitovou taškou. Vozidlo se vrátilo zpět do Polska a poté, co se vrátilo zpět, žena nastoupila opět na místo spolujezdce. Hlídka se rozhodla vozidlo zkontrolovat. Při příchodu celníků k vozidlu, byla z okénka spolujezdce vpředu vyhozena igelitová taška. Jak se později ukázalo, v té se nacházely léky.

Celníci tašku zajistili a na místo byli přivoláni policisté. Žena byla zadržena a umístěna do policejní cely. Žena uvedla policistům, že se s ohledem na svou špatnou finanční situaci rozhodla jet do Polska pro léky, které chtěla následně prodat nebo si z nich sama uvařit drogu. O odvoz do Polska požádala své kamarády. V letošním roce již byla pro obdobnou trestnou činnost propuštěna z vazby. Mladá žena převážela přes 2000 g tablet, v přibližném množství přes 5200 kusů. Podle orientačního testu celníků by se mělo jednat o lék Cirrus. Tento lék obsahuje látku efedrin, který je uveden jako prekursor v Nařízení Evropského parlamentu a Rady o prekursorech drog.

Za zločin, ze kterého je nyní 25letá žena obviněna, ji nyní hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

por. Bc. Vladimíra Šrýtrová, Policie ČR