logo

Žena se na sociálních sítích seznámila s cizím mužem, na stavbu ropného vrtu mu poslala 330 tisíc korun

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Důvěra sehrála zásadní roli v případu, který započali prověřovat ostravští kriminalisté. Zatím nezjištěný pachatel měl vylákat pod záminkou příslibu společného života částku ve výši 330 000 korun.

S poškozenou 67letou ženou se podezřelý seznámil prostřednictvím sociální sítě a komunikace probíhala prostřednictvím aplikace. Ženě neznámý vyznal osobní sympatie, lásku a pod různými záminkami půjček, tu určené k financování projektu, tu k úhradě celních poplatků či financování povolení k pobytu v zahraničí, pak patrně vylákal peníze oběti. Finance žena zasílala postupně od září do prosince roku 2018 prostřednictvím společnosti, zajišťující transport peněz v různých zemích. Neznámý sděloval, že bydlí v USA, bude realizovat projekt ropného vrtu a zasílané peníze převzal v Senegalu.

Když poškozená další částky odmítla poslat a podezřelý nereagoval na požadavky vrácení peněz, kontaktovala oznamovatelka policisty. K objasnění okolností události zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

V uplynulých týdnech jsme informovali o dalších prověřovaných případech, kdy zásadní roli sehrála bezmezná důvěra poškozených a náhodná seznámení prostřednictvím sociálních sítí. Závěrem nezbývá než zopakovat základní bezpečnostní doporučení, aby lidé nezasílali často své celoživotní úspory či značné finanční obnosy neznámým osobám, se kterými nebyli a nejsou v kontaktu (neznají jejich identitu).

mjr. Mgr. Gabriela Pokorná, Policie ČR