logo

Žena vyhrožovala, že z balkónu shodí své dvě malé děti, celou situaci bravurně zvládla hlídka OOP Jablonec nad Nisou

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Zásah policistů, hasičů, zdravotníků a městských strážníků si vyžádalo chování mladé ženy, která stála na balkóně ve druhém patře panelového domu a vyhrožovala shozením dvou malých dětí, pokud se na místo nedostaví její rodina s přítelem.

V neděli v noci krátce po třiadvacáté hodině policisté na lince 158 přijali oznámení o tom, že v Jablonci nad Nisou v ulici Lípová na balkóně ve druhém patře panelového domu stojí žena, má v ruce malé dítě a volá o pomoc s tím, že v bytě hoří.

Policejní hlídka z Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou, která ihned vyjela na místo, se zde spojila s oznamovatelem. Ten uvedl, že do uvedené ulice přijel za svým kamarádem, kdy najednou z balkónu ve druhém patře na něho začala křičet mladá žena, že v bytě hoří, ať zavolá pomoc. V době příjezdu tříčlenné policejní hlídky, tato mladá žena stála na balkóně a v náručí držela dítě. Druhé dítě sedělo na podlaze balónu. Později bylo zjištěno, že se jedná o 27letou ženu a její děti ve věku sedm měsíců a dva roky. Hlídka začala s ženou na balkóně komunikovat a ptala se, co se děje a jak jí mají pomoci. Žena ovšem působila velmi zmateně, neustále dokola opakovala, že jsou to falešní policisté, požadovala vidět svoji rodinu a vyhrožovala, že pokud se k ní někdo přiblíží nebo svoji rodinu neuvidí, tak obě děti vyhodí z balkónu.

Na místo byl následně také přivolán i policejní vyjednavač, před jehož příjezdem neustále se ženou mluvil jeden z policistů. Druhý policista mezi tím vyšel do třetího patra domu a snažil se zajistit přístup do bytu mladé ženy s dětmi. Tento policista vyšel na balkón, který se nachází nad balkónem uvedené ženy. Ta neustále po policistovi, který s ní hovořil, požadovala, aby se na místo dostavila její rodina i s přítelem. Mezi tím již hasiči pod uvedeným balkónem, který byl ve výšce sedmi metrů, rozprostřeli plachtu pro případné zachycení dětí.

Krátce před půlnocí se na místo události dostavila matka, bratr i přítel mladé ženy. Společně s nimi na místo přijel i policejní vyjednavač. V tu chvíli policista, který s ní celou dobu hovořil, vyjednal, že matku, bratra i přítele pustí do bytu. Následně tedy žena i s oběma dětmi opustil balkón a vešla zpět do bytu a příbuzné s přítelem do něj pustila. V tomto okamžiku ještě policista, který byl na balkóně ve třetím patře, slezl na balkón k bytu mladé ženy, kde zjistil, že balónové dveře jsou uzamčené. Pro případ, že by se žena na balkón z nějakého důvodu s dětmi vrátila, zůstal tento policista na balkóně schovaný.

Do bytu následně žena vpustila spolu s matkou, bratrem a přítelem i policejního vyjednavače. Společně s nimi do bytu vešli i záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, kteří si ženu poté, co předala své děti matce a bratrovi, vzali do péče. Dechová zkouška na alkohol byla u ženy negativní. Orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek byl ovšem pozitivní na metamfetamin/amfetamin. Žena byla následně převezena za doprovodu policejního vyjednavače na záchytnou stanici do Liberce. Žádný požár v bytě ženy ohledáním místa zjištěn nebyl.

Na místo události se kromě policejních hlídek sjeli jednotky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a hlídky Městské policie. Policisté z Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou, kteří i nadále celý případ šetří, již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví ve stádiu pokusu.

Na závěr je důležité vyzdvihnout snahu a iniciativu všech policistů, kteří se snažili po celou dobu s mladou ženou pod vlivem omamných a psychotropních látek komunikovat a svým rychlým jednáním jí zabránit, aby své výhružky směrem k malým dětem vyplnila.

nprap. Dagmar Sochorová, Policie ČR