logo

Zimní počasí opět potrápilo řidiče v Praze i ve Středočeském kraji

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Sněžení společně s náledím komplikovaly ve čtvrtek ráno v Praze dopravu. Problémy měli zejména řidiči autobusů. Například v západní části Prahy, v oblasti Řep, uvízl kloubový autobus na kluzké silnici. Tato autobusová linka tedy musela být vedena po alternativní trase ulicí Na Radosti směrem na Zličín. Zde však na náledí na kruhovém objezdu dostal smyk další autobus téže linky a zablokoval dopravu i zde.

Dopravu museli odklánět strážníci MP Praha společně s policisty. O vyproštění autobusu se postarali pohotovostní pracovníci z pražského Dopravního podniku.

O zprůjezdnění této části komunikace se zase postarali dispečeři dopravního podniku. Ti museli pomocí lopat nejprve odházet sníh zpod autobusu, dále pak provedli posyp silnice a zajistili sypač, který silnici chemicky ošetřil.

Problémy hlásil také Středočeský kraj
Zimní ráz počasí v posledních dnech nepochybně přinesl radost dětem. Současně způsobil komplikace především v dopravě. Středočeští hasiči celkově zaznamenali dvojnásobný nárůst řešených událostí, u dopravních nehod je to téměř čtyřikrát více, než je dlouhodobý průměr. Od půlnoci 9. ledna do dnešního (10. ledna) poledne jsme zasahovali u 117 mimořádných událostí.

Z toho 99 souviselo s aktuálním počasím. V 49 případech se jednalo o dopravní nehody, u 41 událostí jsme likvidovali popadané nebo nebezpečně nakloněné stromy, u dalších zásahů jsme pomocí speciálních vozidel vyprošťovali zapadlé sypače, autobusy a další vozidla. Nejvíce výjezdů měli hasiči na okresech Kutná Hora a Benešov. Nejvíce práce mělo operační středisko ve čtvrtek mezi sedmou a osmou hodinou, kdy přijalo a řešilo 11 nových událostí.

U dopravních nehod bylo zraněno 13 osob, 4 osoby jsme zachránili pomocí vyprošťovacího zařízení. Například mezi obcemi Oráčov a Jesenice na Rakovnicku profesionální hasiči ze stanice Rakovník a dobrovolní hasiči z obce Jesenice vyprostili ve středu po 8. hodině ze dvou osobních vozidel dvě zraněné osoby. Profesionální hasiči ze Stanice Stará Boleslav a Říčany a dobrovolní hasiči z Úval zasahovali ve středu po 7. hodině u dopravní nehody dvou osobních automobilů a autobusu u obce Jirny. Z deseti cestujících v autobusu nebyl nikdo zraněn, jednoho cestujícího z osobního vozidla ošetřila záchranná služba.

Nebezpečně spadlou borovici do pravého jízdního pruhu na 61. kilometru dálnice D1 jsme za pomoci motorové pily odklidili profesionální hasiči ze Zruče nad Sázavou ve čtvrtek dopoledne. Nakloněné a popadané stromy v několika případech odstraňovali také „drážní“ hasiči na Kutnohorsku.

Sypač z příkopu vyprostili Berounští hasiči u obce Nučice ve čtvrtek před polednem. Autobus s cestujícími, který na kluzké vozovce sjížděl do příkopu, vytáhli do kopce profesionální hasiči ze stanice Zruč nad Sázavou ve středu po 17. hodině.

Výstražná informace ČHMÚ na náledí platí do pátku 11. ledna 09:00 hodin. V tento okamžik HZS Středočeského kraje nepřijímá žádná mimořádná opatření a hasiči na stanicích i příslušníci na operačním středisku slouží ve standardních početních stavech.

MrK, Týdeník Policie + Jaroslav Gabriel, HZS SČK