logo

Zlatý záchranářský kříž získal policista ze zlínského operačního střediska, pomohl zachránit život muže, který skončil v popelářském voze

zlk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve středu převzal jeden z policistů Krajského ředitelství policie Zlínského kraje z rukou prezidenta Miloše Zemana Zlatý záchranářský kříž.

Nadpraporčík Miroslav Slavík ze zlínského integrovaného operačního střediska byl jedním z třiasedmdesáti nominovaných na toto prestižní ocenění, které se letos vyhlašovalo již podvacáté. Smyslem celého projektu „Zlatý záchranářský kříž“ je vyzdvihnout výjimečné či profesionálně zvládnuté zásahy policistů, hasičů, zdravotníků či vojáků, ale i laiků z řad veřejnosti.

Nadpraporčík Slavík v lednu loňského roku přijal telefonické oznámení od muže, který uvedl, že usnul v kontejneru na papír, a to někde v Kroměříži na blíže neurčeném místě. Zároveň uvedl, že se momentálně nachází uvnitř popelářského vozu, ve kterém již začal proces lisování. Oceněný policista dokázal situaci rychle vyhodnotit a za využití svých zkušeností, místní a osobní znalostí v krátkém časovém úseku zjistil název firmy, místo události a aktuální polohu popelářského vozu. Poté vyrozuměl kompetentní osobu, prostřednictvím které bylo lisování papíru zastaveno.

Díky pohotové reakci a profesionálnímu přístupu nadpraporčíka Slavíka se tato událost obešla bez ztráty lidského života.

nprap. Petr Jaroš, Policie ČR