logo

Zlínská Kobra odhalila na Kroměřížsku nelegální balírnu cigaret

zlk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté z Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Zlínského kraje společně s pracovníky Generálního ředitelství cel, odboru pátrání Olomouc – oddělení odhalování trestné činnosti Zlín, realizovali v uplynulém týdnu na Kroměřížsku případ nelegální výroby a distribuce tabákových výrobků, kdy měli podezřelí připravit stát na spotřební dani a na dani z přidané hodnoty nejméně o 86 milionů korun.

V rámci realizace zadrželi kriminalisté s celníky tři muže přímo při páchání trestné činnosti, tzn. při výrobě – balení cigaret v objektu na Kroměřížsku. V průběhu realizace pak provedli dvě domovní prohlídky a dvě prohlídky vozidel, při kterých zajistili věci důležité pro trestní řízení, mimo jiné kompletní linku na balení cigaret skládající se ze tří strojů, několik stovek tisíc cigaret již zabalených a připravených k distribuci třetím osobám, dále obaly na cigarety, cigaretový papír, listinné důkazy a finanční hotovost. Právě včasným zásahem bylo zabráněno distribuci předmětných nelegálně vyrobených a zabalených cigaret.

Kriminalisté s celníky v průběhu prověřování získaných informací zjistili, že se podezřelí v objektu připravovali i na samotnou výrobu cigaret. Při zásahu z minulého týdne se kolegům tato informace potvrdila, protože při prohlídkách našli a zajistili i materiály pro budoucí výrobu cigaret např. hliníkové fólie, celofán na balení hotových krabiček, 271 kotoučů cigaretového papíru a další komponenty, přičemž v jednom kotouči se nachází až 6000 metrů cigaretového papíru. Kolik cigaret by se dalo ze zajištěného množství vyrobit, budeme vědět až ze znaleckého posudku znalce z oboru výroby cigaret.

Podezřelí jsou ve věku 43, 52 a 62 let, přičemž dva z nich jsou z Kroměřížska a nejstarší z mužů má trvalé bydliště na Plzeňsku, ale v současné době pobývá na Kroměřížsku. Žádné obvinění prozatím v této kauze nepadlo, všechny tři podezřelé kriminalisté po provedení nezbytných úkonů ze zadržení propustili a na případu společně s celníky nadále pracují.

Případ je kvalifikován jako spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby s trestní sazbou od 5 – 10 let.

mjr. Mgr. Lenka Javorková, PČR