logo

Zlínští strážníci šli na oběd, o několik minut později vytáhli z hořícího bytu starší ženu

zlk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Nečekaný průběh měla obědová pauza, kterou trávila hlídka Městské policie Zlín z okrsku Jižní Svahy na služebně. Ta se nachází v přízemí tzv. I. segmentu, což je atypický bytový dům s neuvěřitelnými 360 bytovými jednotkami a značným množstvím obchodů, ordinací a dalších prvků občanské vybavenosti největšího zlínského sídliště.

Přibližně minutu před druhou hodinou odpolední v pondělí 4. prosince 2017 se na okrskovou služebnu dostavil kolemjdoucí muž. Ten strážníky upozornil na hustý dým, který se valil z oken chodby prvního patra. Hlídka MP Zlín hned vzápětí informovala stálé operační centrum MP Zlín a během následujících vteřin strážníci vběhli do domu.

Poté, co vstoupili do prvního patra, byla již celá chodba zahalena v hustém kouři. Na jejich volání, jestli se zde někdo nachází, se však z dýmu ozvaly lidské hlasy. Strážníci proto začali postupovat bez jakékoliv dýchací techniky k bytu, v němž již zuřil prudký požár, a cestou směřovali pryč některé z obyvatel, kteří vybíhali do společných prostor. V blízkosti hořícího bytu dokonce narazili na sousedy, kteří se pokoušeli plameny improvizovaně hasit, ale přitom se sami ocitli ve vážném ohrožení života, neboť zplodiny znemožňovaly dýchání a prakticky jakoukoliv viditelnost. Na dotaz strážníků ještě stačili říct, že by se uvnitř mohla nacházet starší žena, ale přes otevřené dveře ji neviděli.

Silný žár v následující vteřině zapříčinil prasknutí skleněné výplně okna v obývacím pokoji hořícího bytu. Okamžitý přísun kyslíku však způsobil, že se dým na okamžik rozestoupil a hlídce MP Zlín se naskytl pohled na ležící ženské tělo. Strážníci proto se zatajeným dechem vběhli dovnitř, popadli ji za nohy a takto ji vyvlekli na chodbu a odtud na domovní schodiště, kde si ji později převzali záchranáři.

V dalších chvílích se na místo dostavily hlídky městské i republikové policie, profesionální hasiči s výškovou technikou a zdravotničtí záchranáři. Náročný hasební zásah pak provázel značný zájem veřejnosti.

Celá událost tak nakonec skončila několika zraněnými lidmi i značnými materiálními škodami. Naštěstí však nedošlo ke ztrátám na životech, na čemž má jistě svůj podíl i pohotový zákrok zlínských strážníků.

str. Mgr. Pavel Janík, MP Zlín