logo

Zpráva o podezřelém muži v červeném Berlingu se šíří po internetu jako lavina, nezakládá se ale na pravdě

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Doslova jako lavina se nyní na sociálních sítích šíří informace o jakémsi neznámém muži v červeném vozidle Citroën Berlingo, který má oslovovat malé děti jdoucí do školy. Údajně už se měl objevit v Jílovém u Prahy, Netvořicích, Neveklově, či v Benešově. Tato zpráva se původně objevila na facebookových stránkách jedné ze základních škol na Benešovsku a od té doby se nekontrolovatelně šíří dál a dál, aniž by měla nějaké reálné opodstatnění.

Policie však žádný takový případ nevyšetřuje. Také ve spolupráci s Městskou policií Benešov dosud prověřila několik poznatků, a to na základě oznámení ze strany zaměstnanců školských zařízení a informací z Facebooku. Ani jeden z nich se ale nezakládá na pravdě.

Policie v této souvislosti upozorňuje na možná úskalí sociálních sítí. Často nám sice slouží k dobrému, občas se ale může stát, že se původně dobrý úmysl někoho na něco upozornit obrátí zcela negativním směrem. V zájmu policie ale není šířit dezinformace, které by někdy mohly hraničit až s poplašnou zprávou. Policie vždy pracuje s informacemi, které jí někdo oficiálně oznámí, nebo o kterých se dozví z otevřených zdrojů, právě jako tomu bylo v tomto případě. Je tedy vždy nesmírně důležité pečlivě zvážit, co na sociální sítě uveřejníme.

Měli bychom si totiž uvědomit, že informace, která se zde jednou objeví, už odsud nikdy nezmizí a dementovat takovou zprávu je poté prakticky nemožné. Správný postup je tedy jen jediný. V případě podezření na nějaké protiprávní jednání neprodleně kontaktujeme linku tísňového volání 158, anebo případ co nejdříve oznámíme na kterékoliv policejní služebně. Teprve pak může policie okamžitě konat, aniž by v očích veřejnosti působila nečinně.

por. Bc. Eva Stulíková, Policie ČR