logo

Zraněného běžkaře museli transportovat letečtí záchranáři v podvěsu vrtulníku LZS

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

První letošní zásah s využitím podvěsu pod vrtulníkem absolvovali letečtí záchranáři ze základny Kryštof 6 v Hradci Králové.

Krátce před čtvrtou hodinou odpolední jim byl nahlášen úraz lyžaře v obtížně přístupném lesním terénu v okolí Jestřebí boudy v Jestřebích horách. Muž ( *1954 ) si po pádu na běžkách způsobil úraz dolní končetiny a nebyl schopen pohybu. Podle informací na tísňovou linku 155 mohlo jít o nebezpečnou zlomeninu stehenní kosti. V takovémto případě je zraněný ohrožen vnitřním krvácením a vzhledem k teplotě hluboko pod bodem mrazu – rovněž rychlým podchlazením. Událost se navíc odehrála v místě pro pozemní záchranářskou techniku nedostupném.

Operátoři se proto rozhodli vyslat na pomoc leteckou záchrannou službu. Po příletu vrtulníku na místo a rychlé rekognoskaci terénu byl zasahující lékař dopraven k pacientovi pomocí lanového podvěsu. Na místě poskytl zraněnému základní léčbu a umístil jej do speciálního transportního prostředku, kde jej zafixoval. Následně byli oba na laně pod vrtulníkem přeneseni na bezpečné místo, kde po přistání mohl být zraněný zdravotníky definitivně ošetřen.

Po stabilizaci zdravotního stavu a naložení na palubu vrtulníku byl zraněný muž převezen do nemocnice v Hradci Králové k dalšímu vyšetření.

Zásahy s využitím lanového podvěsu patří k nejnáročnějším činnostem letecké záchranné služby a vyžadují dokonalou přípravu a časté nácviky koordinace mezi pilotem, záchranářem v roli navaděče a lékařem v podvěsu. Posádky královéhradeckého vrtulníku takovýmto způsobem postupují u téměř dvou desítek zásahů ročně. V některých případech je při jejich realizaci posádka LZS rozšířena ještě o speciálně vycvičeného hasiče.

Ivo Novák, ZZS KHK