logo

Zraněnou ženu musel na Kozích hřbetech zachraňovat vrtulník s podvěsem

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V prostoru Hrazeného potoka v Krkonoších se v neděli odpoledne zranila turistka na sněžnicích. Na cestě z Kozích hřbetů uklouzla a padala několik stovek metrů. Při pádu si způsobila poranění dolní končetiny.

Vzhledem k mechanizmu úrazu a nepřístupnému terénu vyslali operátoři krajské záchranky ihned na pomoc vrtulník LZS ze základny v Hradci Králové. Pilot vysadil lékaře se záchranářem u zraněné ženy za visu v nízké výšce a poté se s vrtulníkem vzdálil.

Zdravotníci následně ženě poskytli nezbytnou přednemocniční péči, zafixovali ji do vakuové matrace a speciální sítě pro transport v podvěsu. Poté přivolali vrtulník, který je spolu se zraněnou ženou na laně transportoval na místo, kde bylo možné přistát a pacientku naložit na palubu vrtulníku. Žena byla poté převezena do vrchlabské nemocnice.

Zde byla zraněná předána po 80 minutách od nahlášení výzvy na tísňovou linku 155. V případě záchranné akce v těžkém terénu pozemní cestou by byla doba transportu k lékařskému ošetření několikanásobně delší. Zásah byl prvním ostrým podvěsem, realizovaným královéhradeckou LZS v letošním roce.

ZZS KHK