Akce, napětí, boj s fyzickou i psychickou zdatností – nejen to vystihuje letošní SOS Extreme | Týdeník Policie

Akce, napětí, boj s fyzickou i psychickou zdatností – nejen to vystihuje letošní SOS Extreme

Akce, napětí, boj s fyzickou i psychickou zdatností – nejen to vystihuje letošní SOS Extreme

O prvním májovém víkendu probíhal v Mníšku pod Brdy, Dobřichovicích a okolí již osmý ročník extrémního metodického cvičení SOS Extreme 2016. Organizátoři si pro soutěžní družstva, která nebyla tvořena jen ze zdravotníků, ale i městských strážníků, kynologů, profesionálních i dobrovolných hasičů, připravili několik těžkých situací zaměřených na fyzickou i psychickou odolnost týmů. Modelové situace ovšem nebyly jen o tom, zda týmy zvládanou fyzickou část soutěže, byly zejména o možnosti dalšího vzdělávání soutěžících, neboť na všechny úkoly dohlíželi zkušení rozhodčí z řad zdravotníků, lezců, ale i hasičů…

Hromadné neštěstí na ilegální technopárty
Na celkem osmnáct družstev čekaly úkoly zasazené do městské aglomerace, do okolí řeky Berounky, do lesů, ale také do výšek a kanálů. Celá soutěž začala v pátek, zhruba okolo 21. hodiny, v komplexu již polorozpadlých budov v katastru Skuhrova pod Brdy. Zhruba padesátka příznivců techna se šla bavit nad poslechem tohoto hudebního žánru, když tu najednou došlo k explozi. Přivolaní záchranáři, hasiči a městští strážníci si museli poradit s tmou, s velkým počtem zraněných osob, se zakouřením prostorů, ale také s narkomany na útěku, kteří přejeli další osobu. Soutěžní družstva se rozdělila do skupin po devíti doprovázené právě dobrovolnými hasiči a policisty, kteří pomáhali při celém průběhu tohoto úkolu.

Organizátoři ani samotní figuranti ovšem družstva vůbec nešetřili. Sám z vlastní zkušenosti mohu říci, neboť jsem se figurantem stal i já, že zraněné osoby opravdu svůj úkol plnily velmi dobře. Křik, pláč, nadávky, uplácení, drsné chování, ale i velmi zdařilé maskování, několik velmi těžce zraněných osob, několik mrtvých, ale hlavně několik desítek osob v šoku – s tím vším si museli všichni poradit – a poradili si!

Velkou výhodou právě páteční úlohy bylo to, že si všichni zainteresovaní vyzkoušeli spolupráci v neznámém prostředí, vlastně s neznámými kolegy a s omezenou možností transportu zraněných. Aby toho v noci nebylo málo, soutěžící měli ještě za úkol komunikaci se zdravotnickým operačním střediskem.

Následující den, na který většina ze soutěžících nespala více, jak pět hodin (někteří i méně), následovaly již další úkoly. Možná byste si mohli myslet, že již organizátoři soutěžící šetřili, ale opak je pravdou.

Jednou v kanálech, podruhé pod mostem a potřetí při porodu na náměstí
Již od ranních hodin soutěží družstva vyrazila na zhruba třinácti kilometrovou trasu protkanou deseti stanovišti. Jednotlivé stanoviště byla charakterizována těmito ději: náročný transport kanály, komplikovaný porod dvojčat, popálení při svařování, sražený chodec cyklistou, polytrauma lesního dělníka, psychóza, KPR ve vozidle DZS, zraněný vodák, intoxikace CO a úraz sportovce. Jako protikolo byla dopravní nehoda osobního automobilu mimo komunikaci, kdy vozidlo spadlo do imaginární vody při povodních a záchranáři museli osoby vyprostit a transportovat pomocí lanové techniky na most. Důležitá byla při tomto úkolu triáž dvou zraněných osob na jednoho záchranáře.

Viděl jsem jen několik stanovišť, ale osobně mohu říci, že toho bylo na některé soutěžící moc. Příkladem uvedu, že čtyřčlenné družstvo mělo zachránit osobu, kterou následně musela družstva transportovat přes kanály plné vody a zápachu. Po napsání parere již přišla další výzva, tentokrát ke komplikovanému porodu v parku nedaleko mníšeckého náměstí.

Porod nebyl komplikovaný jen tím, že při příchodu, respektive přiběhnutí, družstev, bylo jedno dítě narozeno bez známek života, ale i dalším příchodem druhého z dvojčat. Tým se tedy musel rozdělit. Jedna část týmu musela provádět KPR u malého, před pár minutami narozeného, dítěte, a ti druzí museli přivést na svět ještě dalšího potomka. Po celou dobu všech úkolů zasahující družstva musela komunikovat s rozhodčími. Ti si pro soutěžící připravili několik otázek, jaké výjezdové skupiny si na místo budou dále povolávat, jaká je vlastně diagnóza u zraněných, kam by případně zraněné transportovali a další…

Sláva vítězům, čest poraženým, ale hlavně velké díky organizátorům!
Samozřejmě, že vyhrát z osmnácti týmů mohly jen ty nejlepší (výsledky níže), avšak dle mého názoru velká výhra byla pro všechny už jen zpětná vazba organizátorů směrem k soutěžícím. Několik družstev bylo tvořeno studenty, a nic proti školám, ale školy nenaučí praxi, nenaučí, to se týká i týmů policistů a hasičů, jak správně komunikovat mezi sebou při takovýchto událostech, jak používat některé záchranné prostředky (osobní názor autora textu, nikoliv redakce). Při úkolech jsem viděl několik družstev, a dle výrazů a odhodlání se ptát rozhodčích, bylo vidět, že nepřijely vyhrát, ale hlavně se zdokonalit v tom, co umí.

Celý víkend by se ale neobešel bez sponzorů a hlavně bez záštity měst Dobřichovice a Mníšek pod Brdy, Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Zdravotnické záchranné služby ze středních Čech, bez pomoci Sborů dobrovolných hasičů měst Mníšek pod Brdy, Kytín, Stříbrná Lhota a Vehlovice. Taktéž se na cvičení podíleli: Městská policie Příbram, Obecní policie Vestec, psovodi SAR DOG. A hlavě by to vše nešlo bez organizátorů, kteří několik dní téměř nespali, několik dní vše chystali, připravovali, oslovovali sponzory, partnery a další.

Výsledky soutěže:
1. Záchranáři Česká Kamenice
2. PŮ Team
3. Plzeň 1
4. HPZ
5. HZS Sčk – čtveřice hasičů dostala i ocenění města Mníšku pod Brdy za nejvíce projevenou empatii
6. Akutní intoxikace čučoriedkami
7. JSDH Hlásná Třebáň
8. ZBČKPČR
9. ČČK Šluknov
10. Záchranný tým
11. Paraořechy
12. Obecní policie Vestec
13. VŠZ Duškova 1
14. Neříkej mi bejby/neříkej mi kocoure v případě zástupce mužského pohlaví v týmu
15. SDH Lhota
16. Rescue holky
17. Zdrávka Zlín
18. Ambulance Meditrans

Foto: Martin Kramer + Zdeněk Vočka/ OP Vestec

Kriminalisté zaslali v případu střelby v Rychnově nad Kněžnou návrh na podání obžaloby pro trestný čin vraždy

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ukončili v těchto dnech vyšetřování muže z ...

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ukončili v těchto dnech vyšetřování muže z vraždy své 47leté manželky, ke které došlo 11. července 2019 v Rychnově nad Kněžnou v ...

Dva přestupci osočili pražské strážníky, že jsou pod vlivem alkoholu

Osoby, které se dopustí přestupku a místo uznání své chyby a přijmutí zodpovědnosti obviní strážníka z opilosti, ...

Osoby, které se dopustí přestupku a místo uznání své chyby a přijmutí zodpovědnosti obviní strážníka z opilosti, nejsou ničím výjimečným. Ročně se tento scénář odehraje v desítkách případů. V ...

Size: XS SM MD LG