V průběhu nadcházejících Velikonoc se na území Kraje Vysočina uskuteční dopravně bezpečnostní akce, která bude zaměřena na chování všech účastníků silničního provozu. Policisté budou dohlížet na provoz nejen na dálnici D1 a na frekventovaných silnicích I. tříd, ale zaměří se také na kontrolu řidičů, kteří budou ke svým svátečním cestám využívat silnice nižších tříd v rámci celého našeho kraje. Dopravně bezpečnostní akce v letošním roce vzhledem k tomu, že v pátek 29. března je státní svátek, začne již v pátek a bude pokračovat až do pondělí 1. dubna.
Policisté budou dohlížet na bezpečnost a plynulost provozu na silnicích všech tříd v našem kraji, a to především na těch úsecích komunikací, kde dochází nejčastěji k dopravním nehodám. Dopravně bezpečnostní akce bude zaměřená především na kontrolu, zda řidiči dodržují nejvyšší povolenou rychlost nebo zda nepožívají před jízdou alkoholický nápoj nebo jinou návykovou látku. Policisté se zaměří také na kontrolu technického stavu vozidel a na dodržování všech pravidel silničního provozu. Běžný dohled nad silničním provozem tak bude o nadcházejícím prodlouženém víkendu ve srovnání s běžným víkendem výrazně posílen. Do kontrol se proto zapojí vyšší počet policistů dopravní i pořádkové policie v rámci celého Kraje Vysočina.
„Silniční provoz je v průběhu velikonočních svátků v mnohém specifický. Prodlouženému víkendu tradičně předchází jeden den školních prázdnin a mnozí lidé volné dny využívají k návštěvám turistických cílů, chatových oblastí či příbuzných, proto se při našich kontrolách hodláme zaměřit zejména na frekventované silnice, kde dochází ke zvýšenému počtu dopravních nehod,“ řekl k chystané dopravně bezpečnostní akci plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
Sváteční dny bývají také spojeny s pořádáním celé řady kulturních nebo společenských akcí. Na silnice také vyjíždějí méně zkušení řidiči. O velikonočních svátcích lidé tradičně konzumují ve větší míře alkoholické nápoje, což s sebou přináší nebezpečí, že za volant usedne opilý řidič. Každá dopravně bezpečnostní akce proto působí na tyto negativní jevy především preventivně., a to je naším hlavním cílem. Zvláště o velikonočním pondělí, pokud je příznivé počasí, tradičně vyjede během dopoledne mnoho osob také na jízdním kole. Je nutné zdůraznit, že pokud cyklista požívá před jízdou nebo během ní alkohol, velmi rychle a výrazným způsobem snižuje svoji schopnost jízdní kolo ovládat a snadno havaruje. Cyklista se při pádu na vozovku téměř ve všech případech bolestivě a často i vážně poraní. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že cyklista je podle zákona považován za řidiče, v tomto případě nemotorového vozidla, a co se týká požívání alkoholu, platí
pro něho stejná pravidla jako pro řidiče motorových vozidel. Podnapilému cyklistovi může být za tento přestupek uložena ve správním řízení sankce až do výše 25 000 korun.
V rámci dopravně bezpečnostní akce bude snahou policistů působit na všechny účastníky silničního provozu především preventivně, aby nedocházelo ke zbytečným dopravním nehodám. Loni jsme v období Velikonoc, tedy od 7. dubna do 10. dubna v Kraji Vysočina zadokumentovali celkem devatenáct dopravních nehod, při nichž se jedna osoba těžce zranila. Dalších osm osob se zranilo lehce. Při šetření těchto nehod jsme zjistili, že dva řidiči usedli za volant pod vlivem alkoholu. Nehody si vyžádaly hmotnou škodu přesahující 1 733 000 korun.