Prodejní řetězce hlásily rekordní ztráty, policejní statistiky zase rekordní množství krádeží – tak vypadal v Česku rok 2023. Můžou tento negativní trend zvrátit technologie? Podívejte se, jak v tom můžou pomoct inteligentní kamery a senzory. Při pohledu na souhrnné policejní statistiky z roku 2023 je zřejmé, že v oblasti majetkových trestných činů došlo k jedné výrazné negativní změně – k vysokému nárůstu krádeží v obchodech.
Zatímco v roce 2022 policie evidovala 9 092 těchto krádeží, loni jich bylo již 10 692, což znamená nárůst o 17,6 %. Přestože se jedná o komplexní problém, který má hodně společného s ekonomickou situací, na českém trhu jsou v současné době dostupná řešení, která dokážou krádeže účinně omezit s pomocí chytrých kamer a senzorů. Jádrem těchto řešení je vždy ovládací software, který má zkratku VMS – video management software.
Jak funguje VMS od Milestone
Software pro správu videa (VMS) lze přizpůsobit tak, aby vyhovoval všem vašim potřebám, od zajištění bezpečnosti lidí a majetku až po efektivnější provoz – a pomůže vám i v kyberbezpečnosti. Funkce VMS od Milestone si můžete vyzkoušet s pomocí exkluzivní ukázkové stezky, která představuje praktické zkušenosti s nejmodernějšími řešeními správy kamerových systémů. Příklad použití VMS v retailu najdete zde.
Nejde jen o finanční ztráty
Party zlodějů, které se na krádeže v obchodech specializují, obvykle působí větší škody než jen ztráty zboží. Organizovaná krádež zřídka probíhá izolovaně a často souvisí se zvyšujícím se násilím a hrozbami vůči personálu obchodů a zákazníkům – příkladem z nedávné doby může být například čtyřčlenná skupina, kterou v Praze zadržela skupina kriminalistů (článek na našem webu zde), a která systematicky a s použitím násilí kradla zboží jak v České republice, tak v Německu. Krádeže v maloobchodu jsou navíc často opakovaným deliktem, kdy pachatelé pravidelně navštěvují stejné nákupní ulice nebo dokonce stejný obchod. A právě zde je prostor pro účinnou prevenci s pomocí technologií, kterou už dnes lze efektivně zajistit.
Jak s organizovaným maloobchodním zločinem pomůže VMS
Jádrem všech snah o prevenci ztrát je právě software pro správu videa (VMS), jediné místo, které konsoliduje všechna data přicházející z kamer v obchodech, z nositelných kamer pracovníků ostrahy, ze senzorů a dalších zařízení. VMS je schopen tyto všechny senzory vzájemně integrovat (i když jsou od různých dodavatelů, protože jde o otevřenou platformu) a bezpečnostním týmům tak umožňuje okamžitě reagovat na základě dat. Jakých?
S pomocí umělé inteligence lze například ve videu automaticky vyhledávat potenciálně neobvyklé nebo ohrožující chování, jako je počínání osob, které se pohybují proti proudu chodců, „zevlují“, vniknou za pult nebo do skladu. Zvuková detekce zase dokáže identifikovat křik nebo výstřely. Takto vzniklé poplachové stavy lze díky VMS v reálném čase sdílet s bezpečnostními týmy včetně detailů, které pomůžou s okamžitým řešením situace a identifikací osob.
Umělá inteligence ve videu je nyní dostatečně pokročilá, aby detekovala potenciálně nebezpečné předměty, jako je například nůž, střelná zbraň nebo řetěz, který lze použít k vytržení skříní nebo bankomatů. Díky strojovému učení, které se zlepšuje s každou interakcí, jsou modely umělé inteligence schopny se zlepšovat a v průběhu času identifikovat nové potenciálně kriminální vzorce. S otevřeným VMS získáte určitou míru flexibility a zabezpečení do budoucna a možnost přidávat nové kamery, senzory a software podle toho, jak se mění hrozby – a to vše poměrně rychle a levně.
Jak pomůže elektronické sledování polohy
Integrace VMS s mobilními sledovacími zařízeními, která používají Wifi a Bluetooth, umožňuje obchodníkům pasivně sledovat pohyb zákazníků. Například lze v prostoru obchodního domu zcela anonymně sledovat pohyb mobilních telefonů s pomocí jejich IMEI a identifikovat tak opakované pachatele bez uchovávání osobních údajů.
Další pomocí můžou být digitální štítky s RFID umístěné na zboží, které umožňují maloobchodníkům sledovat, kdy jsou položky zakoupeny a připraveny k odchodu. Pokud je položka odebrána bez zaplacení, bezpečnostní personál s pomocí VMS opět dostane okamžitou hlášku.
Pokud jde o prostor mimo prodejnu, GPS senzory umístěné na zboží pomáhají maloobchodníkům i orgánům činným v trestním řízení lokalizovat ukradené zboží a identifikovat místa, kde se nacházejí ilegální sklady. Tato informace je klíčová pro boj proti prodeji na černém trhu a získávání odcizeného majetku.
Data pro tvorbu bezpečnostní strategie
Kromě okamžitého řešení incidentů vám digitalizace s pomocí VMS poskytne cenné poznatky pro vytváření dlouhodobých plánů. Nejúčinnějším preventivním nástrojem je samozřejmě dostatek personálu na místě – jak ale určit nejlepší míru obsazenosti zaměstnanců? Data z kamer vám můžou snadno vygenerovat nejen statistiku návštěvnosti prodejny, ale i množství poplachů a incidentů, takže můžete přesně určit, zda existují konkrétní denní doby, kdy je třeba na místě více bezpečnostních pracovníků.
Výhody nad rámec zabezpečení
Statistiky z VMS mají i komplexnější význam – například zlepšují zážitek z nakupování tím, že automaticky upozorňují management na tvořící se fronty. Díky tomu lze operativně otevírat další pokladny, nebo ovládat navigaci, která navede zákazníky k průchodu volnějšími uličkami. Umělá inteligence může hlídat i bezpečnost práce, včetně zadních či skladových prostor, a snižovat rizika nehod, například způsobených vysokozdvižnými vozíky. Propojení VMS s dalšími bezpečnostními systémy tak vytváří bezpečnější a příjemnější prostředí pro nakupování a poskytuje výhodu v boji proti organizovanému zločinu.
O společnosti Milestone Systems
Milestone Systems je předním poskytovatelem softwaru pro video technologie řízené daty, a to v oblasti zabezpečení i nad jeho rámec. VMS od Milestone pomáhá zajistit bezpečnost, chránit majetek a zvýšit efektivitu podnikání díky škálovatelnému řešení, které je ověřené ve více než 500 000 zákaznických instalacích po celém světě. Společnost Milestone byla založená v roce 1998 a nyní je součástí skupiny Canon. Informace najdete na stránce www.milestonesys.com nebo u našich distributorů v České republice www.adiglobal.cz a www.bluecom.cz.