Cvičení na Rozvadově: Kamion najel do davu lidí a narazil do několika aut

Cvičení na Rozvadově: Kamion najel do davu lidí a narazil do několika aut

Na hraničním přechodu v Rozvadově proběhlo v pondělí jedno z největších letošních cvičení složek IZS. Bylo do něj zapojeno zhruba 500 zasahujících hasičů, záchranářů a policistů nejen z několika krajů České republiky, ale také z Německa.

Vlivem zdravotní indispozice najel řidič kamionu do davu lidí, kteří se na hranicích účastnili ohlášené demonstrace. Zároveň s tím naboural kamion do několika osobních aut.

Na místě mezi prvními zasahovali policisté z antikonfliktního týmu, kteří dohlíželi na shromáždění a také policisté z Krajské pořádkové jednotky Plzeňského kraje, kteří by se v případě reálné demonstrace účastnili na místě bezpečnostního opatření.

Dle plánu cvičení zemřelo při této nehodě 15 lidí, dalších 30 lidí skončilo po nehodě v kritickém stavu a dalších 35 jich utrpělo vážná zranění. Přibližně 100 lidí utrpělo středně těžká a lehká zranění. Další lidé pak byli v šoku.

Ihned po fiktivním oznámení na tísňovou linku se na místo začaly sjíždět jednotlivé složky IZS. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje na místo vyslala řadu posádek z celého kraje, včetně tří speciálů pro hromadná neštěstí. V rámci mezikrajské výpomoci na místo zamířily také posádky záchranné služby ze Středočeského, Jihočeského i Karlovarského kraje. Povolány byly posádky záchranářů z Německa, těch dorazilo několik desítek. Na místo vzlétly vrtulníky Letecké záchranné služby z České republiky i z Německa.

K nehodě vyjely jednotky HZS Plzeňského kraje a několik nejbližších jednotek dobrovolných hasičů. Povoláni byli také hasiči z Německa.

Na místo dále vyrazily hlídky Policie ČR prakticky z celého kraje, včetně dvou hlídek psovodů, krajské pořádkové jednotky, krizových interventů, kriminalistů, policistů z dopravních inspektorátů i dálničních oddělení.

Policisté uzavřeli okolí místa události a pomáhali záchranářům a hasičům s tříděním a základním ošetřováním zraněných. Vrtulníky několikrát vzlétly do nemocnic v Plzni i Německu. Sanitky českých i německých záchranářů pendlovaly mezi nemocnicemi a místem události.

Hasiči vyprostili z vozidel několik osob. Roztříděné zraněné pak předávali do péče záchranářům na provizorních stanovištích. Němečtí záchranáři postavili nedaleko místa nehody několik stanů, ve kterých probíhaly některé lékařské zákroky.

Policejní psovodi společně s dalšími policisty museli vypátrat několik lidí, kteří v šoku utekli z místa nehody do nedalekého lesa. Na místo byl povolán evakuační autobus HZS Plzeňského kraje a také převozové sanitky.

Ještě v průběhu ošetřování a transportu pacientů nastoupili na místo nehody kriminalisté a dopravní policisté, kteří se ihned začali zabývat okolnostmi vzniku nehody a začali s objasňováním této tragické, nicméně cvičené události.

Policisté museli ztotožnit všechny účastníky akce, aby mohli informovat jejich blízké. V případě potřeby pak byli připraveni krizoví interventi hasičů i policie.

Po celou dobu cvičení dohlíželo na dopravu v širokém okolí velké množství policejních hlídek. Ty řídily dopravu dle aktuálních potřeb.

Vzhledem k tomu, že u podobných událostí je prakticky jistá přítomnost médií, byli na místě připraveni také tiskoví mluvčí HZS Plzeňského kraje, ZZS Plzeňského kraje a KŘP Plzeňského kraje. Všichni pak na místě spolupracovali se zástupci médií.

Cvičení mělo odhalit případné slabiny, kupříkladu v podobě komunikační bariéry mezi záchrannými složkami obou států. Příprava cvičení tohoto rozsahu zabrala složkám IZS jeden rok.

Foto: Týdeník Policie

Skútrista se ve Střítěži nad Bečvou střetl s traktorem

V pátek ráno v obci Střítež nad Bečvou došlo ke srážce muže na skútru a traktoru. Motocyklista utrpěl těžké ...

V pátek ráno v obci Střítež nad Bečvou došlo ke srážce muže na skútru a traktoru. Motocyklista utrpěl těžké zranění. Dopravní policisté a kriminalisté nadále zjišťují informace k páteční ...

Opilá motorkářka bez přilby se u Luhačovic čelně střetla s protijedoucí Octavií

V pátek po devatenácté hodině došlo v Pozlovicích u Luhačovic k závažné dopravní nehodě motocyklu a osobního ...

V pátek po devatenácté hodině došlo v Pozlovicích u Luhačovic k závažné dopravní nehodě motocyklu a osobního vozidla Škoda Octavia zaviněné vysokým množstvím alkoholu, které kolovalo v těle ...

Řidič Passatu se na přejezdu ve Vrchlabí střet s vlakem, nehoda se obešla bez zranění

V pátek 19. července krátce po 17. hodině došlo na železničním přejezdu v ulici K Mlékárně ve Vrchlabí ke srážce ...

V pátek 19. července krátce po 17. hodině došlo na železničním přejezdu v ulici K Mlékárně ve Vrchlabí ke srážce vlaku s osobním vozidlem VW Passat. Podle prvotního šetření řidič vozidla s ...

V centru Prahy měl u dětského hřiště onanovat muž, podezřelého dopadli strážníci ještě s rozepnutým poklopcem

Díky přesnému popisu oznamovatelky zadržela hlídka strážníků podezřelého muže během pár minut. Velký podíl na ...

Díky přesnému popisu oznamovatelky zadržela hlídka strážníků podezřelého muže během pár minut. Velký podíl na zadržení má také operátor kamerového systému. Tlustý zlatý řetěz kolem krku, ...

Size: XS SM MD LG