Cyklistka sražená traktorem – i takové výzvy řešili účastníci Search and Rescue 2017 v Jincích | Týdeník Policie

Cyklistka sražená traktorem – i takové výzvy řešili účastníci Search and Rescue 2017 v Jincích

Cyklistka sražená traktorem – i takové výzvy řešili účastníci Search and Rescue 2017 v Jincích

V termínu 11. až 13. srpna 2017 probíhal v Jincích na Příbramsku meeting Search and Rescue 2017, tedy praktické cvičení určené pro dvoučlenné týmy kynologů z organizací a složek IZS.

Pořadatelé z České hasičské jednoty Hasičského sboru Příbram ve spolupráci s partnery cvičení (dobrovolní hasiči, IPRK – První pomoc prakticky, Vodní záchranná služba Příbram a další) připravili pro účastníky celkem 7 cvičných zásahů, které týmy absolvovaly v průběhu celé páteční noci a sobotního dne.

Všechny zásahy byly připravené tak, aby v maximální možné míře simulovaly reálné situace, se kterými se záchranáři mohou setkat i v praxi. Gró cvičení tvořily zásahy zaměřené na vyhledání osob v pobořených budovách a na vyhledání pohřešovaných osob v přírodních terénech. Pro zvýšení náročnosti cvičení na týmy čekalo i několik dalších stanovišť, jako lanový travers přes řeku nebo záchrana na vodní ploše.

K prověření dovedností z oblasti první pomoci sloužilo stanoviště zajištěné organizací IPRK – První pomoc prakticky (www.iprk.cz). Týmy, které se směřovaly k jinému zásahu, byly u obce Čenkov osloveny mladým mužem, který je žádal o pomoc u nehody traktoru, který srazil cyklistku. Psovodi pak museli, stejně jako při reálné nehodě, zjistit vážnost situace, předat potřebné informace dispečinku linky 155, a zejména poskytnout první pomoc těžce zraněné cyklistce, která zůstala zaklíněná pod obracečem připojeným za traktorem.

Zraněná cyklistka silně krvácela z otevřeného poranění na holeni a později upadala do bezvědomí. Instruktoři IPRK, kteří práci záchranářů zpovzdálí sledovali, nehodnotili jen základní úkony první pomoci, jako účinné zastavení masivního krvácení či záklon hlavy a kontrolu dechu po ztrátě vědomí, ale i souhru, komunikaci a taktiku členů týmu při celé akci.

Svědek nehody záchranářům sdělil i informaci o tom, že řidič se z kabiny traktoru vypotácel s tržnou ránou na čele a odešel kamsi do okolního terénu. Většina týmů se tak po poskytnutí první pomoci zraněné cyklistce rozdělila, a zatímco jeden záchranář dále hlídal stav cyklistky, druhý za použití svého záchranářského psa prohledával okolí nehody. Lokalizace traktoristy, který se nacházel na zarostlé mezi cca 100 metrů daleko, se všem týmům podařila, a tak mohli instruktoři IPRK zhodnotit i ošetření traktoristy a týmovou souhru po rozdělení dvojice.

Zásah končil simulovaným předáním zraněných záchranné službě a následovala zpětná vazba od instruktorů IPRK, kdy vedle probrání zásahu daného týmu často došlo i na dotazy k současným standardům a doporučeným postupům v první pomoci. Cílem stanoviště IPRK bylo zejména dát účastníkům možnost vyzkoušet si svoje reakce a schopnosti v reálně působící situaci, která s sebou nese i nemalou míru stresu, a lépe se tak připravit na případné skutečné zásahy.

K hodnocení stanoviště i přidělení bodového hodnocení, jelikož meeting v sobě zahrnoval i vyhodnocení nejlepších týmů. Bodové hodnocení se díky vysokému nasazení všech týmů a profesionálním výkonům pohybovalo u všech týmů nad 40 body z maximálních 60 bodů.

Nejlepší výkon v první pomoci na stanovišti IPRK předvedl tým v barvách hasičů – Pavel Málek (profesionální hasič u HZS Libereckého kraje) a Veronika Kosinová (dobrovolný hasič u SDH Horní Bříza), následovaný týmem ze Svazu záchranných brigád kynologů ČR ve složení Pavel Dymeš a Zuzana Mayerová.

Stupně vítězů v celkovém pořadí – Search and Rescue 2017:
1. místo: Iva Drbohlavová a Lucie Čiperová, ZBK Pardubického kraje
2. místo: Pavel Málek a Veronika Kosinová, HZS Libereckého kraje a SDH Horní Bříza
3. místo: Martina Taterová a Jan Russe, ZBK Středočeského kraje

Foto: Lucie Šulcová a Šárka Spáčilová

Hasiči vyprošťovali v Raduni kamion, který skončil i s nákladem štěrku v příkop

Tři jednotky hasičů se postupně zapojily do odstraňování následků nehody, ke které došlo v pátek 16. srpna 2019 na ...

Tři jednotky hasičů se postupně zapojily do odstraňování následků nehody, ke které došlo v pátek 16. srpna 2019 na úzké silnici z Raduně do Komárova na Opavsku. Nehoda byla na operační ...

Muž se po odsouzení ukrýval ve Francii, při pokusu o eskortu do ČR předstíral zdravotní potíže a snažil se sebepoškozovat

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ...

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne ...

Náchodští strážníci byli v pravý čas na pravém místě

Při kontrolní činnosti u Oblastní nemocnice Náchod, byla místní Městská policie v dopoledních hodinách v pravou ...

Při kontrolní činnosti u Oblastní nemocnice Náchod, byla místní Městská policie v dopoledních hodinách v pravou chvíli. Strážníci zaslechli u vchodu do nemocnice velkou ránu. Muži zákona ...

Size: XS SM MD LG