O tom, že auto není trezor a že se nevyplácí nechávat volně odložené cenné věci na sedadlech ve vozidle poté, co auto zaparkujete na dálničním odpočívadle u čerpací stanice a odejdete se občerstvit, se přesvědčili hned dva řidiči osobních vozidel značky BMW. K oběma případům došlo ve čtvrtek 1. prosince na dálničních odpočívkách u dálnice D1. V obou případech přišli majitelé vozidel nebo jejich spolujedoucí o osobní věci, platební karty nebo výpočetní techniku za desítky tisíc korun.
K dokumentaci prvního případu vyjížděli policisté z dálničního oddělení Velký Beranov ve čtvrtek kolem sedmnácté hodiny na dálniční odpočívku na 96. kilometr dálnice ve směru jízdy na Prahu. Zatím neznámý zloděj zřejmě využil krátkého okamžiku, než majitel vozidla stihl uzamknout dveře u vozidla BMW a vnikl dovnitř předními dveřmi. Následně odcizil z předního sedadla spolujezdce odloženou tmavou příruční tašku, ve které se nacházely osobní doklady, mobilní telefon, několik platebních karet a peníze různých měn. Krádeží vznikla majiteli vozidla škoda v celkové výši přesahující 65 000 korun.
Ke druhému případu došlo ve stejný den kolem půl osmé večer, když řidič zastavil s vozidlem na parkovišti pro osobní vozidla na dálniční odpočívce dálnice D1 na 139. kilometru dálnice ve směru jízdy na Brno. Od vozidla odešel a než se zhruba po půl hodině vrátil, neznámý zloděj se vloupal dovnitř auta. Zatím nezjištěným způsobem zloděj rozbil skleněnou výplň pravých předních dveří a následně z vozidla odcizil odložený batoh černé barvy, ve kterém se nacházel notebook, peněženka s osobními doklady, platebními kartami. V batohu byly také peníze. Majiteli vznikla krádeží a poškozením výplně okna škoda v celkové výši téměř 50 000 korun.
V souvislosti s těmito dvěma případy policisté opětovně apelují na všechny řidiče, aby si uvědomili, že zloději velmi často trvá jen krátký okamžik vloupat se do auta a z něj odcizit vše, co má větší či menší hodnotu. K protiprávnímu jednání je často může zlákat například bunda, odložená na předních nebo zadních sedadlech, odložený kufřík, taška, kabelka, notebook.
Policisté majitelům vozidel doporučují:
– Při odchodu od vozidla důkladně zkontrolujte, zda jste řádně vozidlo zajistili, uzamkli a nenechali otevřená okénka.
– Rozhodně se nemusí vyplatit spoléhat na to, že poté, co auto na parkovišti opouštíte, se vozidlo okamžitě uzamkne. Raději vyčkejte a zkontrolujte, zdali je skutečně zamčené.
– Přesvědčte se, zda nejsou zvenčí vidět předměty, které jste nechali ve vozidle a raději je zevnitř vozidla ukliďte do zavazadlového prostoru, kam není vidět.
– Zkontrolujte, zda jste nenechali na viditelných místech vystavené hodnotné předměty, jako jsou kabelky, peněženky, kamery, fotoaparáty, počítačové komponenty, mobilní telefony, kufříky a další věci, které mohou být terčem zlodějů. Velkým lákadlem pro zloděje jsou autorádia a navigační systémy.
– Jedním z preventivních opatření je také vhodné místo k parkování. Hlídaná parkoviště, viditelná a frekventovaná místa ztěžují zlodějům vloupání.
– Pokud zjistíte, že vám z vozidla byly odcizeny věci, vše oznamte Policii České republiky na linku 158, nebo na nejbližší policejní oddělení.