Opětovně nabádáme převážně osamělé ženy, které různí zahraniční „nápadníci“ požádají o přátelství prostřednictvím sociálních sítí, aby tyto žádosti raději odmítly. A pokud na přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly žádné peníze!
Hanušovičtí policisté v tomto týdnu přijali oznámení o dalším podvodném jednání. Obrátila se na ně 53letá žena, z níž podvodník během necelého půl roku vylákal v přepočtu bezmála 200 tisíc korun.
Neznámý pachatel, který se vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, požádal oznamovatelku o přátelství.
Po poměrně krátké komunikaci, kdy si žena k podvodníkovi vybudovala citový vztah, jí napsal, že v Sýrii přišel k nějakému zlatu, k zlatým cihlám, které by jí rád zaslal, aby si je po jeho návratu z mise mohli případně společně užít. Následně ženu instruoval, aby komunikovala s přepravní společností a té uhradila platbu za přepravu a pojištění balíčku, což žena učinila. Objevil se ale háček. Zásilku zadrželi turečtí celníci a žena obdržela další e-mail, aby uhradila celní poplatky.
Když na tento pokyn odmítla reagovat, podvodník se nevzdal a na své si přišel jiným způsobem. Požádal oznamovatelku, aby mu v této situaci opětovně pomohla a poslala mu peníze, aby si mohl vyřídit dovolenou a do Turecka si pro zlato sám zaletět. I v tomto případě mu poškozená vyhověla. Tím ale celá anabáze neskončila.
Podvodník se nezdráhal požadovat zaslání dalších peněz, a to na právníka, protože měl být v Turecku zadržen, neboť u sebe neměl potřebné osobní doklady ani doklad k nabytému zlatu. Když ale žena obdržela další žádost o zaslání peněz, uvědomila si, že se zřejmě stala obětí podvodníka a její další kroky vedly na policejní stanici.