Detektivové z NCOZ ukončili vyšetřování případu nelegálního převážení migrantů do Německa | Týdeník Policie

Detektivové z NCOZ ukončili vyšetřování případu nelegálního převážení migrantů do Německa

Detektivové z NCOZ ukončili vyšetřování případu nelegálního převážení migrantů do Německa

Kriminalisté odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) ukončili vyšetřování případu s krycím názvem TORAX.

Tato trestní věc se týká organizovaného převážení běženců (občanů Iráku, Sýrie a Turecka) přes území ČR do Spolkové republiky Německo za úplatu.

Vyšetřování trvalo necelých 11 měsíců. Spisový materiál kriminalisté NCOZ dne 30. ledna 2019 předali státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Teplicích, kterému navrhli podat obžalobu na trojici osob pro trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Původní zpráva k případu:
Policisté odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) po dvouměsíční intenzívní práci zadrželi v noci z 6. na 7. března 2018 tři převaděče běženců. Zároveň v dodávkovém automobilu nalezli 22 občanů Iráku, Sýrie a Turecka, kteří se takto chtěli dostat do Spolkové republiky Německo.

Trestní věc byla realizována rychle s ohledem na zdraví převážených migrantů. Na případu s krycím názvem Torax spolupracovali kriminalisté NCOZ s kolegy ze Spolkové republiky Německo a Slovenska. Již dnes disponujeme informacemi, že trojice Turků měla stejným způsobem v minulosti převést přes naše území cca 100 osob.

Máme zadokumentováno, že ve večerních hodinách dne 6. března 2018 obviněné osoby převezly běžence v kamionu ze Slovenska na severní Moravu. Ti měli být přes Maďarsko a Slovensko přepravováni z Turecka a především z Rumunska. Poblíž města Jablunkov po osmnáctihodinové cestě běženci přestoupili do již připraveného dodávkového vozidla, které je mělo převézt po dálnicích D1 a D5 do Spolkové republiky Německo. Dodávku doprovázelo ještě jedno osobní vozidlo, které mělo upozorňovat na případné policejní kontroly. K zastavení vozidel a zadržení jejich řidičů došlo v brzkých ranních hodinách dne 7. března 2018 na pražském okruhu mezi Cholupickým a Lochkovským tunelem. Na místě kromě kriminalistů NCOZ zasahovali i policisté Útvaru rychlého nasazení, Ředitelství služby cizinecké policie a Krajského ředitelství policie hl. města Prahy. Rovněž došlo k zadržení řidiče kamionu a to na severní Moravě.

Po zadržení podezřelých osob příslušníky Útvaru rychlého nasazení došlo k otevření nákladového prostoru dodávky. V něm se tísnilo 18 dospělých osob a 4 děti. Jedna z žen byla ve vysokém stupni těhotenství a policisty jí byla okamžitě přivolána rychlá záchranná služba. Je třeba podotknout, že v době zastavení dodávky byla venkovní teplota cca dva stupně pod bodem mrazu.

Zajištěné osoby (z nákladového prostoru) si na místě převzali kolegové z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie hl. města Prahy k dalšímu opatření. V několika případech bylo zahájeno řízení o správním vyhoštění do domovského státu, u dalších cizinců bude postupováno v rámci tzv. Dublinského řízení, na jehož konci je předání osob orgánům státu, ve kterém mají požádáno o azyl. Všechny zajištěné osoby jsou nyní umístěny v detenčních zařízeních pro cizince.

Trojice zadržených osob byla ve čtvrtek 8. března 2018 obviněna z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice /dle § 340 odst. 1 odst. 3 písm. a) trestního zákoníku/. Skutku se měly dopustit jako členové mezinárodní organizované skupiny a za úplatu. Soudce následně všechny tři muže vzal do vazby. Z operativního šetření vyplynulo, že obviněné osoby měly v minulosti takto zorganizovat nejméně 6 převozů, kdy mělo být transportováno do SRN nejméně 100 běženců (a to včetně malých dětí). Za jednu převezenou osobu měli obvinění inkasovat částku v rozmezí od 2 do 8 tisíc Euro.

Na případu Torax kriminalisté NCOZ i nadále intenzivně pracují. Věc dozoruje Okresní státní zastupitelství v Teplicích.


Pěstírnu konopí na Náchodsku prozradil velký odběr elektřiny

Potírání drogové kriminality je nepřetržitý boj, v němž policisté ani chvíli neustávají. V uplynulých dnech se ...

Potírání drogové kriminality je nepřetržitý boj, v němž policisté ani chvíli neustávají. V uplynulých dnech se náchodským kriminalistům podařilo odhalit další pěstírnu marihuany, ukrývající ...

Recidivista ukradl na benzínce balíček prezervativů a Kinder vajíčko

Policisté z obvodního oddělení Plzeň – střed sdělili podezření ze spáchání přečinu krádež. Podezřelým je 29letý muž ...

Policisté z obvodního oddělení Plzeň – střed sdělili podezření ze spáchání přečinu krádež. Podezřelým je 29letý muž z Trutnova. Ten 22. ledna 2020 zavítal na jednu čerpací stanici v Plzni a ...

Po ústeckých ulicích se motala opilá žena s dětským kočárkem

V pondělí kolem 15 hodin na základě volání na linku 158, že se po ulici pohybuje motající se žena s dětským ...

V pondělí kolem 15 hodin na základě volání na linku 158, že se po ulici pohybuje motající se žena s dětským kočárkem, vyjížděla hlídka policie do ulice Keplerova v Krásném Březně. Když ...

Kosterní ostatky nalezené na Blanensku patřily pohřešovanému muži

V listopadu loňského roku na odlehlém místě v lese v katastrální oblasti Habrůvka v místě zvaném Pod Vápenicí, ...

V listopadu loňského roku na odlehlém místě v lese v katastrální oblasti Habrůvka v místě zvaném Pod Vápenicí, nalezl náhodný muž lidské kosterní ostatky. Na základě zkoumání a znaleckého ...

Size: XS SM MD LG