Do Ostravy dorazili fanoušci Opavy, v ulicích města byly nasazeny stovky policistů | Týdeník Policie

Do Ostravy dorazili fanoušci Opavy, v ulicích města byly nasazeny stovky policistů

Do Ostravy dorazili fanoušci Opavy, v ulicích města byly nasazeny stovky policistů

V neděli se na stadionu v Ostravě – Vítkovicích odehrálo dlouho očekávané slezské derby mezi celky Baníku Ostrava a SFC Opava.

Policie ČR připravila adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se podíleli policisté z několika krajů. Mimo běžné hlídky Policie ČR byla nasazena také Speciální pořádková jednotka Moravskoslezského kraje, Speciální pořádková jednotka Jihomoravského kraje, Pořádková jednotka z Olomouckého kraje, psovodi Policie ČR, Oddělení služební hipologie (policisté na koních), Antikonfliktní tým, kriminalisté, posádka vrtulníku Letecké služby Policie ČR a v neposlední řadě strážníci MP Ostrava, kteří do terénu vyslali nejen běžné hlídky, ale také pořádkový oddíl, psovody, či jízdní oddíl (strážníci na koních). Nechybělo ani vozidlo se speciálním zařízením LRAD (psali jsme o něm zde).

Z Opavy vyrazil přibližně v půl třetí odpoledne speciálně vypravený vlak, ve kterém cestovala přibližně tisícovka opavských fans. Vlak dorazil okolo 15:15 na nádraží Ostrava – Vítkovice, kde již byli připraveni policisté.

Ti museli vyklidit trasu, kterou měl projít plánovaný pochod opavských fans. Různě po trase na ně totiž čekali rivalové z fanklubu ostravského Baníku.

Pomocí zařízení LRAD byly fanouškům po celou dobu pochodu sdělovány zákonné výzvy. Po dobu pochodu regulovali dopravu dopravní policisté. Jejich kolegové z pořádkových jednotek, psovodi a jezdci na koních pak dohlédli na to, aby se k sobě znepřátelení fanoušci nedostali. To se také podařilo.

Poblíž vstupu do sektoru hostů zahradili policisté prostor mezi oběma fankluby služebními vozy a na své si přišli také policisté z Oddělení služební hipologie, společně s kolegy z Jízdního oddílu MP Ostrava. Ti výraznou měrou přispěli k tomu, aby se fanoušci Baníku drželi v dostatečné vzdálenosti od pochodujících Opaváků.

Po skončení zápasu policisté dohlédli na to, aby se opavští fanoušci v poklidu vrátili na nádraží, kde na ně již čekal přistavený speciálně vypravený vlak.

U vstupu do sektoru hostů čekalo několik desítek fanoušků Baníku, kteří se netajili tím, že se navzájem s některými fanoušky Opavy vyzvali na bitku. Policisté však neponechali nic náhodě a opět vyklidili trasu pochodu tak, aby se k sobě obě znesvářené strany nedostaly.

Výraznější problém, avšak nikoliv neřešitelný, nastal u tramvajových zastávek poblíž stadionu, kudy procházel pochod opavských fans, a kde zároveň čekali ostravští fanoušci. Došlo k výměně názorů, vzduchem letělo několik předmětů, avšak k přímému fyzickému kontaktu nedošlo. Policisté společně se strážníci opět zahradili prostor mezi oběma fankluby a i za pomocí strážníků z Jízdního oddílu udrželi obě strany v několikametrové vzdálenosti.

Další drobnou provokaci ze strany baníkovských fanoušků řešili policisté v parku u nádraží, kde se snažila přibližně desetičlenná skupinka ostravských fans provokovat své opavské rivaly. Prakticky okamžitě jim však v dalším takovém počínání zabránili psovodi se svými služebními psy.

Skupinka se poté přesunula na nástupiště na vítkovickém nádraží, odkud jí odjížděl vlak směrem na Český Těšín. Zde došlo k další výměně názorů s opavskými fanoušky, kteří již čekali na odjezd svého vlaku na vedlejším nástupišti. I zde však prakticky okamžitě nastoupili psovodi se svými služebními psy.

Po dobu opatření byly zajištěny dvě osoby, a to pro podezření z přestupkového jednání. Obecně lze hodnotit bezpečnostní opatření jako velmi dobře připravené a vzhledem k tomu, že nedošlo k větším konfliktům, tak i dobře zvládnuté.

Foto: Týdeník Policie

Pátrací akce po pohřešovaném seniorovi u Valašských Klobouk měla šťastný konec

Více jak sto policistů a hasičů pátralo několik hodin po jednaosmdesátiletém muži, který se ztratil v okolí vrchu ...

Více jak sto policistů a hasičů pátralo několik hodin po jednaosmdesátiletém muži, který se ztratil v okolí vrchu Královec u Valašských Klobouk, kde byl na procházce. Oznámení o zmizení ...

Více než 200 litrů pálenky chtěl vyměnit za traktor, cestou si ho ale všimli celníci

​Více než 200 litrů nelegálně přepravovaného ovocného destilátu zajistili v neděli večer při silniční kontrole ...

​Více než 200 litrů nelegálně přepravovaného ovocného destilátu zajistili v neděli večer při silniční kontrole jihomoravští celníci. Při rutinní kontrole na dálnici D46 ve směru na Olomouc si ...

Převrácený náklaďák skončil po nehodě u Kfel pod mostem

Nákladní auto převážející štěrk havarovalo v úterý dopoledne na silnici I/20 u odbočky na Kfely u Horního Slavkova. ...

Nákladní auto převážející štěrk havarovalo v úterý dopoledne na silnici I/20 u odbočky na Kfely u Horního Slavkova. Provoz na silnici z Karlových Varů na Plzeň byl kvůli nehodě zcela ...

Size: XS SM MD LG