Drogovou problematiku v centru Prahy řeší tým Krystal, od začátku roku zadržel 106 lidí | Týdeník Policie

Drogovou problematiku v centru Prahy řeší tým Krystal, od začátku roku zadržel 106 lidí

Drogovou problematiku v centru Prahy řeší tým Krystal, od začátku roku zadržel 106 lidí

Celkem 106 osob, z toho 104 dealerů drog zadržel od začátku letošního roku tým Krystal, který v centru Prahy bojuje proti drogové kriminalitě.

Mezi zadrženými jsou nejčastěji cizinci, převážně z afrických zemí. Mezi nejčastěji zajištěné drogy pak patří marihuana a kokain. Místem s největšími problémy s drogami je Václavské náměstí.

„Hlavním cílem této unikátní spolupráce (tým Krystal) několika složek v rámci Policie České republiky bylo zvýšit pocit bezpečí lidí v centru hlavního města Prahy. Zaměřili jsme se na drobnou kriminalitu, konkrétně na dealery drog. Za posledních osm měsíců se nám podařilo výrazně snížit počet těchto osob na Václavském náměstí,“ uvedl na tiskovém brífinku ředitel pražské policie Tomáš Lerch.

Podle pražského krajského ředitele se v případě dealerů jedná převážně o cizince, primárně pak z afrických zemí. Někteří zde mají krátkodobý, jiní dlouhodobý pobyt. Výjimkou nejsou ani žadatelé o azyl v jiných zemích EU.

Mimo základní fungování týmu proběhlo v centru metropole v průběhu roku 2019 celkem 48 bezpečnostních akcí, při kterých policisté zkontrolovali více než 13 tisíc lidí a více než 4,5 tisíce automobilů.

Podle velitele OHS Praha I. Jana Kloubka se v případě dealerů často jedná o fyzicky zdatné lidi ve věku 20 až 40 let. Když pak podle něj takový dealer spolkne tři gramy kokainu, mají s jeho pacifikací problém i tři policisté. „Stává se, že na tom člověku ležíme ve třech, snažíme se mu nasadit pouta a on se s námi na zádech zvedne a snaží se nás setřást,“ uvádí Jan Kloubek.

Dealeři podle něj schovávají drogy na intimní místa, do vlasů, či různě do oděvů.

Práci v týmu Krystal popsal šéf policie z Prahy I. Aleš Benedikt. Podle něj v týmu spolupracují zkušení kriminalisté s mladými nadšenými policisty, ať už z Oddělení hlídkové služby, či cizinecké policie. Při zadržení pak velmi často pomáhá kamerový systém, u kterého sedí členové týmu.

Foto: Policie ČR

Pražští hasiči likvidovali v centru metropole požár autobusu

Ve středu 20. listopadu 2019 od 22:37 hodin zasahovala jednotka pražských hasičů z centrální stanice v ulici Na ...

Ve středu 20. listopadu 2019 od 22:37 hodin zasahovala jednotka pražských hasičů z centrální stanice v ulici Na Poříčí u požáru autobusu soukromého dopravce. Jako posilová jednotka na místo ...

Opilý muž ve znojemském azylovém domě zaútočil na strážníka

V sobotu dopoledne jsme byli přivoláni do azylového domu kvůli klientovi (35), který byl v rozporu s provozním ...

V sobotu dopoledne jsme byli přivoláni do azylového domu kvůli klientovi (35), který byl v rozporu s provozním řádem v opilém stavu. Pracovníkem mu bylo tedy řečeno, aby zařízení opustil, což ...

Kriminalisté dopadli podezřelé z přepadení trojice lidí v Uničově

Kriminalisté územního odboru Olomouc zahájili trestní stíhání tří mužů ve věku 18, 23 a 26 let z Olomoucka, dvou z ...

Kriminalisté územního odboru Olomouc zahájili trestní stíhání tří mužů ve věku 18, 23 a 26 let z Olomoucka, dvou z nich ve věku 18 a 23 let jakožto obviněných ze spáchání zvlášť závažného zločinu ...

Incident dvou mužů v Otrokovicích vyústil ve střelbu z plynové pistole

V sobotu po desáté hodině dopoledne došlo v Otrokovicích na Štěrkovišti ke vzájemné rozepři dvou místních mužů ve ...

V sobotu po desáté hodině dopoledne došlo v Otrokovicích na Štěrkovišti ke vzájemné rozepři dvou místních mužů ve věku dvaadvacet a sedmatřicet let, jejíž součástí byl mimo jiné výstřel z plynové ...

Size: XS SM MD LG