Kriminalisté z odboru obecné kriminality ve spolupráci s kolegy z odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina dokázali v loňském roce loni rozkrýt a objasnit zatím nejrozsáhlejší trestnou činnost páchanou na území České republiky v kybernetickém prostoru. V součtu se jednalo o 803 objasněných dílčích skutků a způsobená dokonaná škoda poškozeným osobám přesáhla částku 195 milionů korun a škoda v pokusu dosáhla téměř 59 milionů korun, kdy tento případ se tak logicky zařadil mezi nejrozsáhlejší kauzy v oblasti kybernetické kriminality.
V České republice kriminalisté v rámci rozsáhlé realizace případu loni zadrželi čtyři podezřelé osoby, na něž po zahájení trestního stíhání byla uvalena vazba.
Trestní stíhání čtyř osob zadržených v této kauze v České republice bylo zahájeno 12. dubna loňského roku. Všichni čtyři byli obviněni z podvodu a účasti na organizované zločinecké skupině, kde jim v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v trvání až 12 let. Na všechny čtyři pachatele byla uvalena vazba a trestní stíhání bylo v té době vedeno pro celkem 300 dílčích útoků spáchaných v rámci celé České republiky od března roku 2021 do listopadu roku 2022 se způsobenou škodou dokonanou ve výši přesahující částku 65 milionů korun a škodu v pokusu ve výši téměř 20 milionů korun.
V srpnu a listopadu loňského roku bylo trestní stíhání rozšířeno o dalších 503 dílčích útoků spáchaných na území celé České republiky od března roku 2021 do března roku 2023. Z procesních důvodů byl posléze tento případ čtyř obviněných pachatelů zadržených 12. dubna 2023 v ČR vedený samostatně, kdy vyšetřování bylo v únoru letošního roku ukončeno návrhem na podání obžaloby. Obžaloba byla následně dozorujícím státním zástupcem podána na počátku dubna letošního k Městskému soudu Praha. Tito čtyři obžalovaní tak již stanuli před Městským soudem v Praze, kde od května letošního roku probíhá hlavní líčení v této věci, které ještě nebylo ukončeno.
Na území Ukrajiny bylo loni ve stejné kauze zadrženo šest osob, na které 13. a 14. dubna loňského roku soud v ukrajinském Dnipru uvalil vydávací vazbu. Ze strany všech zadržených osob byla enormní snaha vyhnout se extradici k trestnímu stíhání do České republiky. Podávali stížnosti, odvolání a snažili se, aby byli z vydávací vazby propuštěni. Všichni si podali žádost o azyl na Ukrajině, i když město Dnipro leží zhruba 200 kilometrů od válečné zóny. Pět osob bylo z Ukrajiny předáno na hranicích Ukrajiny a Polska loni 25. září v rámci extradičního řízení. Šestá osoba byla předána do České republiky 4. října loňského roku Na všech šest osob byla v České republice poté, co bylo zahájeno jejich trestní stíhání, uvalena 27. září a 6. října vazba. Jejich trestní stíhání v této kauze bylo proto následně z procesních důvodů (jiný běh procesních lhůt, žádost o dodatečný souhlas s rozšířením trestního stíhání v rámci mezinárodní justiční spolupráce) a vyčlenění z původního řízení, vedeno samostatně. Před několika týdny vyšetřovatel ukončil vyšetřování i této „druhé větve“ falešného bankéře návrhem na podání obžaloby, která byla ze strany městského státního zastupitelství v Praze v těchto dnech vypracována a tento případ tak v nejbližší době stane před Městským soudem Praha.
„Tento případ byl pro naše policisty velice složitý jak z hlediska operativní práce, technického řešení celé rozsáhlé realizace, tak i z hlediska následného vyšetřování. Bylo zapotřebí zajistit překlady všech rozsáhlých usnesení o zahájení trestního stíhání do dvou jazyků, ale v rámci vyšetřování provést také velké množství výslechů svědků, provést velké množství znaleckých posudků a odborných vyjádření, vyhodnotit obrovské množství dat a informací ze zajištěné výpočetní a mobilní techniky a provedených operativních úkonů jak v České republice, tak i na Ukrajině. Rovněž tak bylo nutno řádným procesním způsobem poučit všech 803 poškozených. Spisový materiál v každé části případu „Falešného bankéře“ tak čítal téměř 35 tisíc stran. Všechno toto se podařilo úspěšně zrealizovat díky profesionální a usilovné práci všech do případu nasazených policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, ale i díky zapojení Národní policie Ukrajiny, Europolu a Eurojustu,“ a dalších odborných útvarů Policie ČR uvedl plk. Mgr. Pavel Peňáz a dodal, že je velice rád, že se nyní podařilo ve lhůtě do jednoho roku od zahájení trestního stíhání pachatelů procesně dotáhnout do úspěšného konce „obě“ části případu a postavit všech deset pachatelů před soud.
Zadržením, obviněním a postavením před soud obou skupin pachatelů ale tento typ trestné činnosti v žádném případě neskončil. Kriminalistům se sice podařilo „rozbít“ jednu dobře organizovanou zločineckou skupinu, ale to neznamená, že se podařilo zabránit vzniku dalších, které v páchání trestné činnosti pokračují. Proto stále platí varování pro občany, aby byli při komunikaci s neznámými osobami, které je kontaktují s upozorněním, že byl jejich bankovní účet napaden a vyzývají je k převodu finančních prostředků na „bezpečné“ účty velice obezřetní, na takovéto telefonické pokyny nikdy nereagovali a v případě pochybností o pohybech na svém účtu kontaktovali svoji banku a vše si sami ověřili.