Ústečtí kriminalisté se aktuálně zabývají případem 35leté ženy, která se stala obětí sofistikovaného internetového podvodu. Neznámý pachatel, vydávající se za údajného člena dubajské královské rodiny, ženu nejprve oslovil přes sociální síť Facebook, následně komunikace pokračovala prostřednictvím aplikace WhatsApp. Celkem přišla o 6 000 eur, tedy přibližně 150 tisíc korun.
Žena měla na svém veřejně přístupném profilu vyplněné osobní údaje včetně adresy, telefonního čísla a e-mailu. Právě tyto informace zřejmě podvodník využil k navázání kontaktu. Pod smyšleným jménem „Princ Faisal“ jí začal psát zprávy plné komplimentů a slibů o zářné budoucnosti. I přes počáteční opatrnost nakonec žena komunikaci přijala – nejprve v messengeru, později na WhatsAppu, kam jí „princ“ zaslal zprávu i s vlastní fotografií.
Po několika dnech následovala informace, že jí zasílá „dárek“, přičemž měl využít lodní společnost. Ta ji poté kontaktovala s požadavkem na úhradu „cla“ ve výši 1 000 eur. Žena částku uhradila dle pokynů prostřednictvím banky. Následně obdržela další výzvy k platbám – pokaždé s novým důvodem (další clo, elektronický podpis, hrozba zatčení, atd.). Celkově provedla několik plateb, včetně nákupu předplacených karet konkrétní nadnárodní společnosti zabývající se elektronickým obchodováním za tisíce korun. Celková škoda, kterou podvodník ženě způsobil, se vyšplhala na přibližně 150 000 korun.
Zarážející je, že podvodník měl k dispozici adresu poškozené, přestože mu ji sama nikdy neposkytla. Je velmi pravděpodobné, že ji zjistil právě z veřejně dostupného profilu na sociální síti.
Žena má čtyři děti a kriminalistům přiznala, že k platbám použila rodinné úspory, o kterých její manžel nevěděl. Po prozrazení celé situace jí doporučil, aby vše oznámila policii.