Dvojice mužů měla páchat trestnou činnost prostřednictvím internetu, došla si pro ně pražská Zásahová jednotka | Týdeník Policie

Dvojice mužů měla páchat trestnou činnost prostřednictvím internetu, došla si pro ně pražská Zásahová jednotka

Dvojice mužů měla páchat trestnou činnost prostřednictvím internetu, došla si pro ně pražská Zásahová jednotka

Policisté zadrželi dvojici mužů, která páchala trestnou činnost prostřednictvím výpočetní techniky, mobilních telefonů a internetu na celém území České republiky. Došla si pro ni zásahová jednotka.

Kriminalisté šestého oddělení druhého policejního obvodu, kteří se zabývají odhalováním majetkové trestné činnosti, v těchto dnech zadrželi a následně obvinili dva muže z několika trestných činů. Skutky páchali prostřednictvím výpočetní techniky, mobilních telefonů a internetu nejen na území hlavního města, ale i na celém území České republiky.

Podstatou jejich „podnikání“ byly získané identity a skeny osobních dokladů žadatelů o úvěr, půjčku nebo práci. Ty se jim podařilo získat v průběhu jejich předchozí činnosti, coby úvěrových zprostředkovatelů. Tuto činnost prováděli na základě živnostenských oprávnění pro různé úvěrové společnosti. Na jejich webových portálech inzerovali výhodné úvěry, půjčky či práci. Zájemce pak vyzývali, aby zadali osobní údaje a vložili skeny dvou dokladů totožnosti prostřednictvím online formulářů, umístěných na webových portálech.

Takto získané kopie dokladů a údajů, využili k elektronickému založení bankovních účtů na jméno poškozených a to bez jejich souhlasu a vědomí. Následně jejich jménem žádali banky o poskytnutí půjčky. Stejným způsobem postupovali i při sjednávání nebankovních půjček. Takto získané finanční prostředky převáděli na jimi zřízené bankovní účty, které sami ovládali.

Na zcizené identity navíc založili několik uživatelský účtů na obchodních portálech, pomocí kterých nabízeli různé zboží. Po obdržení financí však nabízený předmět poškozeným nedodali.

Škoda, kterou dvojice způsobila za několik měsíců, dosáhla bezmála jednoho milionu korun.

Prošetřováním celého případu kriminalisté zjistili celkem devět poškozených úvěrových společností a vyslechli několik desítek poškozených osob, jejichž identita byla zneužita.

Na základě těchto skutečností byli oba muži zadrženi členy zásahové jednotky, neboť panovala obava, že jsou ozbrojeni. Následně byly provedeny domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků.

Muži jsou obviněni z trestných činů úvěrový podvod, podvod a poškození cizích práv. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim vzhledem k výši spáchané škody až osmiletý pobyt za mřížemi. Jeden z obviněných je stíhán vazebně.


Při střetu čtyř vozidel u Brandýska na Kladensku byli zraněni čtyři lidé

Na silnici mezi Stehelčevsí a Brandýskem na Kladensku došlo v pondělí večer k hromadné dopravní nehodě čtyř ...

Na silnici mezi Stehelčevsí a Brandýskem na Kladensku došlo v pondělí večer k hromadné dopravní nehodě čtyř vozidel. Podle prvotních informací z místa měl řidič jednoho z vozů zastavit na ...

Kamion se u Tupadel převrátil mimo silnici, řidič na místě zemřel

Na silnici I/9 poblíž Tupadel na Mělnicku došlo v pondělí odpoledne k tragické dopravní nehodě. Řidič kamionu ...

Na silnici I/9 poblíž Tupadel na Mělnicku došlo v pondělí odpoledne k tragické dopravní nehodě. Řidič kamionu vyjel ze zatím neznámých příčin ze silnice a převrátil se na střechu. Kamion ...

Při houbaření se v lese u Volar ztratila starší žena, policisté ji vypátrali i díky spolupráci s lesníky

Operační středisko policie přijalo v pondělí dopoledne tísňový telefonát od starší ženy, která se ztratila v lese ...

Operační středisko policie přijalo v pondělí dopoledne tísňový telefonát od starší ženy, která se ztratila v lese při houbaření. Žena policistům sdělila, že již čtyři hodiny bloudí. Vyšla z Volar ...

Size: XS SM MD LG