Chicagská policistka, která byla surově zbita tento týden, nevytáhla na svého útočníka zbraň, i když se bála o svůj život. Měla totiž strach z reakcí medií, které by se proti ní mohly strhnout, pokud by zbraň skutečně použila.
Vrchní dozorce Chicagského policejního sboru v oficiálním vyjádření řekl, že policistka měla útočníka zastřelit, ale že se strachovala, protože pokud by vystřelila, celá její rodina i oddělení by muselo projít kontrolou a následující den by o této události informovala všechna média.
Dále zmínil, že tlak v tomto ohledu na policisty je opravdu velký a spousta policistů se začíná bát, že pokud agresivněji zakročí proti pachateli, bude je inspekce dlouho prošetřovat a budou ve všech televizích. Hlavně z tohoto důvodu policisté s velkou opatrností používají spíše vyjímečně násilí a bojí se vystřelit. Díky tomu se ve větších městech začala zvyšovat kriminalita.

Policista z Dallasu popsal situaci v průběhu střelby i těsně po ní
Tento jev se začal nazývat Fergusonský efekt. Jméno nese podle incidentu, který se stal na Saint Louiském předměstí. Zde v srpnu 2014 policista zastřelil neozbrojeného teenagera černé pleti, a tento incident vyvolal veliké protesty a debatu ohledně údajného rasismu a policejní práce.
Spousta lidí, která stála na straně policisty, upozornila, že pokud se budeme až tolik a do detailů zabývat prací policistů, budeme jim tím bránit ve vykonávání jejich profese.
Kriminalisté jsou obecně skeptičtí, co se týče tohoto efektu. Jsou toho názoru, že zde zatím není tolik důkazů, aby mohli spojovat zvýšení kriminality s touto policejní problematikou. Tuto tezi podpořil i americký prezident Barack Obama a generální prokurátorka USA.

V USA ve státě Missouri byl zastřelen policista ve službě, je to poprvé od roku 2000
V Chicagu, kde se letos na tento jev zaměřili, potvrzují prudký nárůst násilných trestných činů spáchaných na policistech. Policisté se podle výzkumu stali více opatrní, protože se bojí, že bude jejich zákrok vyhodnocen jako neadekvátní a budou za něj postihováni, nebo z práce úplně vyhozeni.
Zpět k případu, který byl zmíněn na začátku. Policistka byla přivolána k případu dopravní nehody. Na místě nehody byl 28 letý muž, který byl účastníkem nehody a policistku udeřil pěstí do obličeje. Policistka upadla na zem a muž její hlavou opakovaně tloukl o chodník, dokud policistka neupadla do bezvědomí. Útok trval několik minut a dva další příslušníci policie byli zraněni, když se snažili muže od policistky odtrhnout. Nakonec policisté použili na útočníka pepřový sprej a taser.

V Los Angeles došlo k dalšímu úmrti policisty
Vrchní dozorce Chicagského policejního sboru navštívil policistku v nemocnici, aby jí položil několik důležitých otázek. Policistka mu řekla: „Myslela jsem si, že umřu. Věděla jsem, že mám po muži vystřelit, ale rozhodla jsem se nestřílet, protože nechci, aby byla prošetřována moje rodina a moje oddělení. Také jsem se nechtěla další den vidět ve večerních zprávách.“
V oficiálním vyjádření vrchní dozorce ještě apeloval na to, že by se mělo změnit vnímání policie veřejností a možná i pozměnit zákon, protože kvůli tomu málem policistka přišla o život.

Policista v době osobního volna zastřelil v Minnesotě útočníka, který pobodal osm lidí
Ředitel místní police uvedl, že tento případ jen dokazuje, že policie je v této době hodně sledována veřejností, a že žádný z policistů nestojí o to, aby byl v dalším videu na YouTube.
Někteří lidé jsou ale proti. Jeden americký právník se k této problematice vyjádřil takto: Policisté by měli mít jistou odpovědnost za své činy a taky by tady mělo existovat určité napětí mezi policisty a komunitou. Dále uvedl, že policisté desítky let zneužívali svoje postavení, a proto je důvěra v ně v této době tak malá. Každý asi tuší, že práce policisty není vůbec jednoduchá. Ale měli by v těchto dnech zapracovat společně s komunitou na své pověsti a získat zpět důvěru obyvatel.