Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila dne 19. 6. 2021 z úřední povinnosti vlastní šetření ve věci služebního zákroku teplických policistů, který byl proveden stejného dne proti muži, který krátce po tomto zákroku zemřel.
Médiím bylo na samém počátku z naší strany sdělováno, že po prvotním prostudování všech dostupných podkladů nebyly zahájeny úkony trestního řízení a že bude docházet k průběžnému seznamování se s novými policejními materiály. Šetření tedy probíhalo nadále a bylo ukončeno s výsledkem, že nebylo zjištěno, že by v souvislosti s provedením zákroku došlo ke spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání zasahujícími policisty.
Probíhajícím šetřením se především posuzovala oprávněnost služebního zákroku policistů, přiměřenost zákroku, použití donucovacích prostředků a míra intenzity jejich užití. Bylo dále zjišťováno, zda úmrtí muže souviselo či mohlo souviset se služebním zákrokem.
Při prováděném šetření GIBS vycházela jednak z materiálů poskytnutých Policií ČR a jednak z vlastních zjištění a samostatně provedených úkonů nezávislých na činnosti Policie ČR. Zejména se jednalo o podání vysvětlení policistů a svědků, vyhodnocení pořízených audiovizuálních záznamů, nezávislého odborného posouzení a vyhodnocení služebního zákroku, závěry znaleckých posudků a závěry šetření kanceláře Veřejného ochránce práv.
Šetřením bylo zjištěno, že služební zákrok proti muži byl proveden standardním způsobem, za použití zákonných donucovacích prostředků, jejichž použití nemělo prokázanou příčinnou souvislost s následným úmrtím.
Provedeným šetřením nebyla zjištěna prodleva v přivolání Zdravotnické záchranné služby z místa. Do doby, než přijel sanitní vůz na místo, policisté provádějící zákrok se zajištěným mužem verbálně komunikovali, což je patrné i na části amatérsky pořízeného a následně zveřejněného audiovizuálního záznamu. Pouta byla muži sejmuta v sanitním voze až na žádost záchranářky, a to v době, kdy konstatovala kolaps. Do té doby hrozilo stále nebezpečí, že jmenovaný může pokračovat v sebepoškozování, napadání policistů nebo záchranářů.
Dle závěrů znaleckého posudku z oboru zdravotnictví, odvětví soudní lékařství, bylo příčinou smrti selhání srdce při intoxikaci pervitinem a k závažnému poškození buněk srdeční svaloviny ve smyslu odúmrtí došlo ještě před příjezdem zasahující hlídky PČR. K selhání srdeční funkce by v daném případě došlo i bez pokusu omezit agresivitu muže. Čili smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem, a nikoliv jednáním zakročujících policistů.
Závěrem lze tedy shrnout, že policisté při služebním zákroku postupovali v souladu se zákonnými oprávněními, k provedení zákroku proti muži byli nejen oprávněni, ale i povinni, s ohledem na známé okolnosti použili přiměřených donucovacích prostředků z těch, které v danou chvíli přicházely do úvahy. Vzhledem ke skutečnosti, že v uvedené věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu ani jiného protiprávního jednání ze strany příslušníků Policie ČR, byla věc uložena ad acta.