Hasiči z Malé Úpy absolvovali kurz první pomoci IPRK | Týdeník Policie

Hasiči z Malé Úpy absolvovali kurz první pomoci IPRK

Hasiči z Malé Úpy absolvovali kurz první pomoci IPRK

Na Velký pátek se členové jednotky sboru dobrovolných hasičů z Malé Úpy rozhodli věnovat tréninku první pomoci. Konkrétně je čekal kurz IPRK „4 hodiny pro život“, vedený instruktory projektu První pomoc prakticky (www.PPprakticky.cz).

Hlavní náplň tohoto kurzu tvoří ty dovednosti z oblasti první pomoci, které by měl umět opravdu každý, nejen dobrovolní hasiči. Ale právě od hasičů, stejně jako od ostatních příslušníků složek IZS, veřejnost obvykle očekává schopnost správně zareagovat v krizové situaci, a to i v době mimo službu.

Kurz se konal v prostorách obecního úřadu i v jeho zasněženém okolí. Časová dotace kurzu byla rozdělena do dopoledního a odpoledního bloku. Po krátkém úvodu na účastníky čekala úvodní simulace, v rámci které každý z nich nalezl v okolí úřadu zraněného pacienta v bezvědomí.

Tato praktická rozcvička byla dobrým odrazovým můstkem pro seznámení s univerzálním postupem „6 Z“ a probrání postupů zjištění základních životních funkcí a resuscitace dle současných doporučení Evropské resuscitační rady „ERC Guidelines 2015“. Kromě nácviků v menších skupinkách proběhly i další simulace, kdy tříčlenné týmy hasičů měly za úkol resuscitovat svého „gumového“ kolegu více než 15 minut, tedy do očekávaného příjezdu záchranné služby.

Po polední pauze účastníky čekalo několik video a audio ukázek, opět zaměřených hlavně na první pomoc při náhlé srdeční zástavě, včetně správné komunikace s dispečinkem linky 155.

Hlavní část odpoledního bloku tvořily cvičné zásahy (tzv. simulace), kdy hasiči ve dvojicích či samostatně řešili rozličné situace. Mimo jiné ve sklepě úřadu nalezli drogově závislou osobu s poruchou vědomí, ve sběrném dvoře na ně čekal dělník s masivním krvácením, v šatně SDH museli zachraňovat svého kolegu s náhlou bolestí na hrudi a ve svahu za budovou se brodili sněhem k hasičce, která se zřítila ze střechy. U každého ze zásahů následovala bezprostředně zpětná vazba od instruktora IPRK.

Krátce před čtvrtou hodinou kurz vyvrcholil závěrečnými dotazy, tématy na přání a předáním certifikátů absolventům. Každý účastník navíc obdržel malý praktický dárek užitečný při poskytování první pomoci.

Závěrem patří dík obci Malá Úpa za finanční podporu celého kurzu, instruktorům IPRK (www.PPprakticky.cz) za ochotu vypravit se za námi až na sever republiky a všem účastníkům za obětování svého volného času k tomu, aby se zdokonalili v poskytování první pomoci. Se všemi se budeme těšit na plánované pokračování kurzu, jak jinak, než opět „prakticky“.

Foto: IPRK

Podezřelého z vloupání vypátral přímo v prodejně služební pes Cherus

Dne 4. dubna 2020 krátce po půlnoci byly vyslány policejní hlídky spolu s psovodem ze Skupiny speciálních ...

Dne 4. dubna 2020 krátce po půlnoci byly vyslány policejní hlídky spolu s psovodem ze Skupiny speciálních kynologických činnosti ve Frýdku-Místku do jedné prodejny potravin ve městě ...

Jihomoravské hasiče opět zaměstnávaly požáry porostů

Před 15. hodinou vyslalo operační středisko jednotky do lokality Výhon u Židlochovic. Požár porostu v ...

Před 15. hodinou vyslalo operační středisko jednotky do lokality Výhon u Židlochovic. Požár porostu v komplikovaném terénu si vyžádal vyhlášení 2. stupně požárního poplachu a povolání ...

Při dopravní akci ve Středočeském kraji řešili policisté o víkendu téměř 500 přestupků souvisejících s rychlostí

V rámci vyhlášeného nouzového stavu kontrolují policisté dodržování veškerých vládních nařízení. Vzhledem k tomu, ...

V rámci vyhlášeného nouzového stavu kontrolují policisté dodržování veškerých vládních nařízení. Vzhledem k tomu, že i v současné situaci přibývá neukázněných řidičů, kteří nerespektují platné ...

Podnikatele hledaného kvůli vytunelování půl miliardy zatkli v Dubaji. Kvůli zrušené letecké dopravě pro něj musel letět armádní letoun

Před zadržením policisty uprchl muž do zahraničí a na dlouhá léta unikal spravedlnosti. Za vytunelování půl ...

Před zadržením policisty uprchl muž do zahraničí a na dlouhá léta unikal spravedlnosti. Za vytunelování půl miliardy byl v roce 2010 v nepřítomnosti odsouzen na osm a půl roku do vězení, byl na ...

Size: XS SM MD LG