Kriminalisté prvního pražského obvodu vypátrali muže, který se dva roky vyhýbal nástupu do výkonu trestu odnětí svobody a nebylo po něm ani stopy. Od roku 2022 bylo vyhlášeno pátrání po muži, který se nedostavil k nástupu do výkonu trestu odnětí svobody do jedné z pražských věznic. Do vězení muže poslal soud na pět let a to za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.
Jednalo se o případ, kdy si neoprávněným způsobem opatřoval různá léčiva, se kterými následně obchodoval. Předmětné léky obsahovaly ve všech případech psychotropní látku Zolpidem.
Po hledaném muži začala pátrat kriminalistka z oddělení, které se touto činností zabývá. Již od počátku se zdálo, že muž doslova zmizel. Najednou k němu totiž nevedly žádné stopy a to ani v digitálním prostředí. Lze tedy říci, že muž spáchal tzv. digitální sebevraždu. Muž o své osobě odstranil v internetovém prostředí veškeré údaje. Najít jej bylo tak stále těžší.
Kriminalistka však svoji usilovnou práci nevzdala, což se jí vyplatilo. Díky opětovnému a vytrvalému ověřování již získaných informací, využití analytických nástrojů a vyhodnocení elektronických stop kriminalisté muže po dvou letech vypátrali. Důležitou roli hrála i vzájemná spolupráce jednotlivých pracovníků odd. pátrání ale i pomoc několika dalších útvarů. Jakmile kriminalisté ověřili adresu místa, kde se muž skrýval, vyrazili jej zatknout. Po provedených úkonech byl muž policisty převeden k výkonu trestu odnětí svobody do věznice v pražské Ruzyni.
Kriminalisté zabývající se touto činností nepátrají pouze po hledaných osobách (na které byly vydány příkazy k zatčení, příkazy k předvedení, příkazy k dodání do výkonu trestu, souhlasy se zadržením atd.) ale také po hledaných věcech. Dále se zabývají pátráním po osobách pohřešovaných. Nemalou součástí jejich práce je však také vypátrání svěřenců, kteří uprchli z diagnostických nebo dětských domovů či jiných zařízení ústavní výchovy. Na území hlavního města Prahy za rok 2024 tzv. „pátrači“ řešili celkem 532 případů osob pohřešovaných, z čehož jich 525 vypátrali. Dále 1845 případů osob hledaných, kdy se podařilo 1545 vypátrat a 343 případů pátrání po svěřencích, kdy v současné chvíli pátráme ještě po 17 z nich.