Mnoho turistů, mnoho zásahů. To je logika, se kterou se horští záchranáři setkávají ve své práci neustále. Výjimku netvoří ani poslední dny tohoto roku. Některá zranění jsou dílem náhody a souhry okolností, jiná jdou na vrub podcenění situace a nesmyslného riskování. Například nárazy lyžařů do překážek, pády na běžkách a poranění jezdců na bobech po nárazu do svodidel.
Téměř všichni lyžaři v posledních letech používají ochranné přílby. I přes to může otřes mozku znepříjemnit pobyt na horách a dostat poraněného minimálně na 24 hodin do péče lékařů.
Za poslední tři dny se to přihodilo několika nezletilým lyžařům na Šumavě, v Krušných horách, Jeseníkách a Krkonoších. Příčinou byly nárazy do překážek, nebo prostý pád na zledovatělou podložku. Náraz dvou jezdkyň do svodidel při neuváženém sjezdu Lysé hory na plastových talířích znamenal pro obě aktérky poranění v oblasti obličeje s komocí a také pobyt ve zdravotnickém zařízení.
Nejenom poranění, ale také skryté problémy se zdravotním stavem jsou pro horské záchranáře běžnými zásahy. Cévní mozková příhoda muže na Šumavě a rychlý transport prostřednictvím LZS jsou ukázkou nutnosti rychle reagovat na vzniklou situaci. Spolupráce se zdravotnickými záchrannými službami, leteckými službami, Policií, hasičskými záchrannými sbory, ale také přeshraniční transporty za pomoci vrtulníku jsou atributy, které pacientům zachraňují životy.
Krušnohorští a šumavští záchranáři mají obrovské zkušenosti s častou spoluprací se záchranáři z Německa. Oblasti Horské služby na severní hranici Česka zase spolupracují s polskými kolegy. Vše je vždy organizováno ve prospěch pacienta a v rámci co nejrychlejší poskytnutí péče.