Během jednoho a čtvrt roku se již potřetí na policisty obrátil 68letý muž z Novobydžovska, který se stal obětí podvodníků. Prvně na podzim roku 2023 poškozený muž oznámil, že na internetu klikl na reklamu ohledně výhodných investic. Po konzultaci s „odborníkem přes investice“ a nainstalováním programu pro vzdálenou správu přišel vzápětí o téměř 600 tisíc korun.
O rok později přišel na policejní služebnu s tím, že opět investoval a nyní mu měly být peníze i s výnosy vráceny. Jelikož si opětně nainstaloval program pro vzdálenou správu, na účtu mu nic nepřibylo, naopak z něho zmizelo necelých 350 tisíc korun. Na tato dvě výhodná investování si od bankovních i nebankovních společností půjčil 600 tisíc korun.
Přestože byl policisty po každé řádně poučen a varován před dalším investováním a komunikací s cizími lidmi, znovu skočil podvodníkům na lep. V sobotu 1.2. se policistům přiznal, že se mu po telefonu ozval muž s informací, že na jeho účtu, kde končí smlouva, má 38 tisíc dolarů. A aby mu je mohl poslat, je potřeba se přihlásit do internetového bankovnictví, kde jsou nějaké finance.
Svůj účet měl prázdný, tak se přihlásil do manželčina účtu, kde bylo bezmála 100 tisíc korun. Naštěstí manželka po přijetí zprávy o transakci požádala banku o storno platby, čímž k převodu peněz nedošlo a žádná škoda nakonec nevznikla.
První dva případy již policisté z důvodu nezjištění pachatele odložili, u posledního zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému, za což hrozí až 4leté vězení.
Policisté opětovně apelují: Nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje k žádným svým účtům. Nevěřte neznámým volajícím, protože nikdy nemůžete vědět, kdo je na druhém konci drátu. Uvědomte si, že kdokoliv se může vydávat za kohokoliv! Neinstalujte si do počítače ani mobilu programy pro vzdálenou správu. Nevěřte všemu, co vidíte na internetu. Buďte opatrní při klikání na odkazy a neotvírejte odkazy v e-mailech nebo zprávách od neznámých odesílatelů.