Začátkem týdne řešili jihomoravští policisté dva neobvyklé případy nálezů kosterních pozůstatků. Nejprve vyjížděli do Kuřimi, kde pracovníci stavební firmy při výkopových pracích našli část lidské kostry. Policisté místo nálezu zajistili a ke spolupráci přizvali pracovníky archeologického ústavu, aby se vyjádřili k odhadovanému stáří nálezu.
Archeoložka určila, že mělký hrob a v něm nalezená lebka pocházejí pravděpodobně z období Velkomoravské říše, a vzácný nález tak poputuje k dalšímu archeologickému zkoumání.
Ve stejný den mířili policisté na podobné oznámení také do Moravské Nové vsi. Při výkopových pracích tam dělníci objevili kosterní pozůstatky, a proto ihned zastavili práce a kontaktovali policisty, kteří nález zadokumentovali. Přivolaný archeolog určil, že se pravděpodobně jedná o ostatky vojáka z II. světové války, a nález si převzal k dalšímu zkoumání.
Podobných oznámení evidujeme každoročně přibližně desítku. Často se jedná o nálezy v místě bývalých, už dávno zrušených hřbitovů. Tak tomu bylo například v parku Marie Restituty v brněnských Husovicích, kde kosterní pozůstatky nalezly hrající si děti. V těchto místech býval hřbitov až do 60. let minulého století. I zdejší nález si převzali archeologové.
A co dělat, pokud naleznete kosterní pozůstatky? Nemanipulujte s nimi a uvědomte policii, která místo nálezu zabezpečí a zadokumentuje. Pokud archeolog potvrdí, že se jedná o ostatky lidské, váže se k nim povinnost pietní ochrany. Je také třeba zjistit, zda se nejedná o ostatky pohřešované osoby, či zda na smrti člověka neměla podíl druhá osoba.