Dva kriminalisty z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Pelhřimov ocenil krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek a udělil jim plaketu za prokázání odvahy a osobní statečnosti a kázeňskou odměnu. Kriminalisté přijeli na místo vážné dopravní nehody, ke které došlo na silnici I/34. Na místě byli bezprostředně poté, co v místě došlo ke střetu nákladního vozidla a motocyklisty.
V pondělí 25. září kolem sedmé hodiny ranní projížděli kriminalisté po silnici I/34 z Pelhřimova směrem do Humpolce. Při průjezdu kolem odbočky směrem na obec Radětín si všimli, že v protějším jízdním pruhu u okraje komunikace stojí nákladní vozidlo a o několik metrů dál ve směru na Humpolec ležel na travnatém povrchu podél silnice havarovaný motocykl a nedaleko od něho se v příkopu nacházel zraněný motocyklista. Kriminalisté okamžitě zastavili a přesunuli se ke zraněnému motorkáři. Na místě nehody se nacházel řidič vozidla Armády České republiky, který přijel k nehodě ve stejný okamžik. Kriminalisté převzali na místě iniciativu v rámci poskytování první pomoci motocyklistovi a prostřednictvím mobilního telefonu řidičky nákladního vozidla byli ve spojení s operátorkou tísňové linky zdravotnické záchranné služby.
Motocyklista ležel na zemi na zádech, nehýbal se a na levé noze byla viditelná závažná otevřená zlomenina. Zpočátku byl motocyklista při vědomí, ale nereagoval na žádné podněty. Po chvilce upadl do bezvědomí a bylo zjevné, že přestal dýchat. Proto kolegové společně s přítomnými vojáky motocyklistu opatrně přesunuli z příkopu na pevné asfaltové podloží komunikace, aby mohla být zahájena neodkladná resuscitace. Jeden z dvojice kriminalistů dal pokyn jednomu z vojáků, aby se pokusil zajistit oblast krční páteře a sám rozepnul třmínek na motocyklové přilbě a opatrně ji sundal zraněnému muži z hlavy. Přilba byla po nehodě velmi výrazně zdeformovaná. Při pohledu na muže bylo zjevné, že u něho došlo pravděpodobně k ucpání dýchacích cest, proto kriminalisté provedli záklon jeho hlavy. Po tomto opatření poškozený začal opětovně dýchat, a proto nebylo nutné přejít k aktivní resuscitaci. Motocyklistu poté umístili do stabilizované polohy.
Motocyklista byl zcela zjevně dezorientovaný, byl v šoku, pokoušel se vstát a opakovaně žádal o pomoc s motocyklem, aby mohl pokračovat v cestě. Oba kriminalisté se snažili muže držet při vědomí aktivní komunikací a zároveň sledovali jeho životní funkce a uklidňovali ho. Ostatní přítomné osoby v reflexních vestách v místě řídily provoz na pozemní komunikaci. Následně na místo přijelo vozidlo zdravotnické záchranné služby se službu konajícím lékařem a poté na místě přistál vrtulník letecké záchranné služby, proto bylo zapotřebí zajistit celkové uzavření pozemní komunikace z důvodu bezpečného přistání vrtulníku.
Kriminalisté přejeli se služebním vozidlem napříč přes komunikaci a na vozidle rozsvítili výstražná modročervená světla za čelním sklem a na střechu umístili přídavné magnetické modročervené
světlo, aby bylo místo nehody dostatečně viditelné pro přijíždějící řidiče. Mezitím se na místo dostavili profesionální hasiči a kolegové z dopravního inspektorátu, kteří místo dopravní nehody po dobu vyšetřování a odstraňování následků dostatečně zajistili.
„Svým jednáním jste prokázali, že se umíte ve stresové situaci správně rozhodnout a dokázali jste muži poskytnout neodkladnou první pomoc, což nemusí být pro každého samozřejmostí. Jsem velice rád, že se mohu s těmito příběhy podrobně seznámit a osobně poděkovat těm, kteří podobnými činy dělají čest nejen našemu krajskému policejnímu ředitelství, ale dělají dobré jméno celému policejnímu sboru,“ uvedl na adresu kriminalistů brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.