Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zahájili v těchto dnech trestní stíhání jedné fyzické a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu se škodou cca 2,1 miliardy korun.
Podle našich závěrů měla obviněná obchodní společnost nabízet široké veřejnosti investice do produktů fondu „WCA INTERNATIONAL“ a jejich prostřednictvím pak zhodnocování vkladů investováním do měnových párů, světových indexů (DJIA, S&P, DAX, FTSE), komodit, cenných kovů a obligací významných společností či startupů a technologických nebo výrobních projektů.
Kriminalisté NCOZ došli po velmi rozsáhlém prověřování, které mimo jiné čítalo vyhodnocení desítek tisíc bankovních a jiných informací, k závěru, že organizátor této trestné činnosti nevykonával investiční činnost v rozsahu, který by mohl přinést zhodnocení vkladů deklarovaných klientům. Naopak značnou část vkladů měl použít pro svoji osobní potřebu, například k nákupu nemovitosti ve Spojených arabských emirátech, luxusních vozidel, motorového člunu, stříbrných slitků, telefonů a dále k hrazení provozních nákladů obchodních společností, které ovládal. V neposlední řadě měl vyplácet nadstandardní odměny finančním zprostředkovatelům, kteří investory do společnosti doporučili.
Snahou obviněné fyzické osoby mělo být udržení celého systému v provozu co nejdéle. Uvedená činnost nesla dle našich závěrů znaky tzv. Ponziho schématu.
Na základě tohoto vyhodnocení kriminalisté obvinili jednu fyzickou a jednu právnickou osobu z pokračujícího trestného činu „podvod“ dle ustanovení § 209 odst. 1, odst. 5 písm. a) trestního zákoníku.
Jednáním obviněných měla být nejméně 6 tisícům poškozených způsobena škoda přesahující 2,1 miliardy korun.
Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněné fyzické osobě trest odnětí svobody až na 10 let. Její trestní stíhání probíhá na svobodě.
Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává.