V úterý odpoledne došlo v Dobrovského ulici na pražské Letné k úniku plynu z narušeného středotlakého potrubí na ulici před domem a k jeho následnému požáru. Před obytným domem tak začaly šlehat přibližně deset metrů vysoké plameny a požár začal velmi rychle ohrožovat nejen auta zaparkovaná na ulici, ale také samotný dům.
Hasiči vyhlásili nejprve II. a poté III. stupeň požárního poplachu. Na místo byly vyslány jednotky HZS Praha ze stanic Sokolská, Petřiny, Holešovice, Strašnice, Krč, Smíchov, Březiněves, HZS Správy železnic Praha a dobrovolné jednotky z pražského Suchdola, Lysolají a Řep. Celkem k události vyjelo za hasiče přibližně 30 kusů techniky.
Policisté na místo vyslali velké množství hlídek, včetně Speciální pořádkové jednotky, velitele policie z PMJ Praha a povolán byl rovněž vrtulník Letecké služby Policie ČR s termovizí, jehož posádka pomáhala s monitoringem místa události. Záchranná služba na místo vyslala čtyři posádky RZP, posádku RV, Inspektora, či dva velkokapacitní speciály Atego a Eva. Na místo vyjeli také krizoví manažeři ZZS HMP, náměstek ředitele, či krizový intervent. Na místě zasahovalo také několik strážníků MP Praha.
„Při události nedošlo k žádným zraněním. Dvěma starším lidem jsme poskytli pouze zázemí a komfort v našich evakuačních speciálech,“ uvedl mluvčí záchranářů Karel Kirs.
Za hasiče na místo vyrazil řídící důstojník a další lidé z řad vedení pražského sboru.
Byly uzavřeny ulice Dobrovského, Ovenecká, U Letenského sadu, Letohradská, Kamenická a částečně také Milady Horákové. Dopravu odkláněli policisté, ti také pomáhali hasičům s evakuací několika domů. Na místo vyjeli pohotovostní pracovníci z řad plynařů, elektrikářů i Pražských vodovodů a kanalizací.
Za Policii ČR na místo vyjeli krajští kriminalisté i kriminalisté z Prahy I, či velitel pražské Speciální pořádkové jednotky. Na místo se dostavil také primátor hlavního města. Povolán byl Český červený kříž, který pomáhal evakuovaným i s občerstvením pro zasahující složky IZS.
„Únik se nedařilo delší dobu zastavit, plynaři proto museli provádět výkopové práce v blízkosti místa narušení, aby mohla být poškozená část potrubí zcela odpojena,“ řekl mluvčí hasičů Miroslav Řezáč.
Hasiči nasadili k ochlazování budovy a následně i k hasebnímu zásahu několik vodních proudů. Jedním proudem ochlazovali auta na ulici, včetně své zásahové techniky, další proud vedli po automobilovém žebříku, pomocí kterého se zaměřili na ochranu střechy obytného domu, která bohužel byla částečně zasažena požárem. Stejně tak byl požárem zasažen částečně i samotný dům.
„Z důvodu velké spotřeby vody byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu a zřízena tři čerpací stanoviště. Na místě byl ustaven štáb velitele zásahu a aktivován podpůrný tým komunikace GŘ. Na místo se dostavili zástupci městské části, magistrátu a dalších složek,“ doplnil mluvčí hasičů.
Hasiči museli rozebrat část střechy.
„Ve spolupráci s hasiči jsme evakuovali čtyři budovy. Byl proveden odklon tramvají linek č. 1, 8, 12, 25 a 26,“ sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský.
Opatření bylo ve večerních hodinách ukončeno, ulice Dobrovská zůstane nadále uzavřena, a to i pro pěší. Ostatní komunikace byly již plně průjezdné bez omezení. Škoda byla ve večerních hodinách na místě odhadnuta na 20 milionů korun, hasiči ale nevylučují, že se výše vzniklé škody může v průběhu vyšetřování ještě změnit.
„Až to okolnosti na místě dovolí, budou kriminalisté společně s vyšetřovatelem hasičů zjišťovat příčinu požáru,“ dodal policejní mluvčí.
Lidé se do zasaženého domu mohli vrátit v doprovodu policie pro své osobní věci. Městská část jim zařídila nouzové ubytování.
Ve večerních hodinách proběhlo střídání zasahujících jednotek hasičů, kdy na místo vyjeli profesionální i dobrovolní hasiči z dalších stanic.































