Kynologové pražské městské policie dostali nové speciální vozidlo. Využívat ho budou strážníci ze záchranné kynologické skupiny, která je zařazena do Integrovaného záchranného systému České republiky. Strážníci psovodi jsou také členy USAR týmu, který může zasahovat nejen na našem území, ale také při mezinárodních záchranných operacích. Vozidlo je speciálně upraveno tak, aby při nasazení do záchranné operace zajistilo nejen veškeré technické vybavení potřebné k záchraně lidských životů, ale také aby zajistilo pohodlí pro zasahující strážníky a zvířata. Navíc díky technickým vychytávkám zajistí naprostou soběstačnost kynologického týmu na místě události po dobu několika dní. Městská policie pořídila toto vozidlo za necelé 2 miliony korun bez DPH.
Strážníci pražské městské policie, zařazeni do záchranné kynologické skupiny, dostali ke své práci nové speciální vozidlo Mercedes Benz, typ Sprinter – 316 CDI KAWA 4×4 . Vozidlo je přestaveno tak, aby bylo schopné přepravit na místo neštěstí minimálně 4 strážníky psovody a 5 služebních psů. Zároveň musí zajistit naprostou soběstačnost kynologického týmu po dobu několika dní na místě záchranné operace. Vozidlo je mimo jiné vybaveno nezávislým teplovzdušným topením na naftu. Dále má k dispozici například sekundární klimatizační jednotku, elektrický generátor a elektrickou přípojku na 230 V.
Vnitřek vozidla je přizpůsoben tak, aby v něm bylo vše potřebné jak pro strážníky záchranáře, tak pro jejich psí pomocníky. Strážníci budou mít vedle rozkládacího dvojlůžka k dispozici také stolek s osvětlením, uzavíratelné skříňky, šatní skříň i mikrovlnou troubu. Pro zvířata je zde zabudováno 5 kotců, které jsou pevně fixované k podlaze i stěnám vozidla, aby nemohlo docházet k jejich posunu za jízdy. Systém fixace navíc umožňuje i jejich snadnou demontáž pro účely údržby a úklidu.
Základní vozidlo bylo nakoupeno za 946 739,32 Kč bez DPH, speciální úprava vestavby byla pořízena za 970 700,- Kč bez DPH, celková cena vozidla činí 1 917 439,32 Kč bez DPH.
„Při likvidaci následků mimořádné události je nesmírně důležité, aby záchranáři byli na místě rychle, provedli maximum pro úspěch akce a byli soběstační. Tato podmínka je důležitá zejména tehdy, kdy záchranné akce trvají i několik dní“, řekl k tomu ředitel městské police Eduard Šuster.
„Jen za posledních sedm let se záchranná kynologická skupina zúčastnila kolem 150 výjezdů. Kromě vyhledávání zavalených osob v sutinách, se rovněž účastnila pátrání po více jak 80 pohřešovaných osobách. Speciální vozidlo poskytne pro tuto činnost kvalitní zázemí nejenom strážníkům, ale také jejich čtyřnohým kolegům. Se svým speciálním vybavením přispěje zejména k plné soběstačnosti kynologického týmu. To pochopitelně může velmi výrazně prodloužit naději na záchranu zdraví či života osob, kteří se na jejich pomoci ocitnou bezprostředně závislí. Vozidlo navíc budou užívat i špičkoví profesionálové v tomto oboru, kteří si vysloužili vysoký kredit v rámci USAR týmu. Městská policie pořídila speciál z peněz, které dostává z rozpočtu hlavního města,“ uvedl Libor Hadrava, radní hlavního města Prahy pro bezpečnost a prevenci kriminality.
Služební kynologie u pražské městské policie začala v říjnu roku 1992. Útvar psovodů má dvě skupiny – hlídkovou a záchrannou. Záchranná skupina začala v rámci městské policie fungovat od roku 2004, která je na základě dohody o poskytování plánované pomoci na vyžádání, při provádění záchranných a likvidačních prací, zařazena do Integrovaného záchranného systému ČR. Zároveň je také vedena na seznamu kynologů předurčených pro mezinárodní záchranné operace. Kynologičtí záchranáři městské policie jsou povoláváni k vyhledávání osob zavalenými sutinami zřícených budov nejčastěji při výbuchu plynu, nehodách při prováděných stavebních prací, zřícení střech vlivem přírodních živlů a podobně. K nasazení dochází také při dalších mimořádných událostech, kdy je třeba lokalizovat nebo vyloučit přítomnost zavalených či zaklíněných osob například při sesuvu většího množství hlíny či sněhu. Dále jsou strážníci kynologové nasazování k prohledávání rozsáhlých ploch přírodního terénu, včetně míst těžko přístupných jako jsou strže, okolí skal a křoviska. Taktéž se zapojují do pátracích akcí po pohřešovaných seniorech, dětech a osobách, které chtějí spáchat sebevraždu.
Od roku 2010 se strážníci ze záchranné kynologické skupiny pražské městské policie zúčastnili více jak 150 výjezdů. Ve více jak 80 případech pátrali po pohřešovaných osobách a ve 45 byli nasazeni na vyhledávání zavalených osob v sutinách. Zatím poslední nasazení strážníků kynologů se psy bylo letos v dubnu v lokalitě Deštné v Orlických horách, kde pátrali po mladé pohřešované ženě, která trpěla psychickými problémy. Psovodka městské policie po dvou a půl hodinách pátrání v přidělené lokalitě s rozsahem cca 125 ha nalezla tuto ženu bez známek života.
Nejvýznamnější zásahy kynologů městské policie:
Leden 2010 – Zdice – zřícení objektu
Březen 2010 – Vansdorf – zřícení objektu – doprava pomocí vrtulníku letky PČR
Únor 2011 – Harfa, Praha – zřícení objektu
Říjen 2011 – Chomutov – zřícení střechy akvaparku
Únor 2012 – Hybernská, Praha – výbuch plynu
Květen 2012 – Beroun – zřícení haly závodu Tiba
Duben 2013 – Divadelní, Praha – výbuch plynu
Červen 2013 – Třebenice – sesutý svah, Dětenice – zřícený objekt
Květen 2014 – Cerhenice – výbuch plynu
Září 2014 – Vilémov – spadlý most
Říjen 2016 – Kladno – zřícení domu po výbuchu plynu
Leden 2017 – Česká Třebová – zřícení střechy sportovní haly