Letní pneumatiky se řidiči Audi nevyplatily, na sněhu havaroval | Týdeník Policie

Letní pneumatiky se řidiči Audi nevyplatily, na sněhu havaroval

Letní pneumatiky se řidiči Audi nevyplatily, na sněhu havaroval

Na vozidle užil letní pneumatiky v době, kdy se na vozovce nacházela souvislá vrstva sněhu a námraza.

K dopravní nehodě osobního motorového vozidla značky Audi došlo 8. prosince 2017 kolem půl desáté večer na silnici číslo III/3369 ve směru od obce Chabeřice na Zruč nad Sázavou. Řidič na vozidle užil letní pneumatiky v době, kdy se na vozovce nacházela souvislá vrstva sněhu a námraza. Vozidlo dostalo smyk a vyjelo mimo komunikaci do lesního prostoru.

Celková způsobená škoda je kolem 120 tisíc korun. Příčiny, okolnosti a míra zavinění této nehody je v šetření.

PAMATUJTE!
Zimní pneumatiky mají v zimních podmínkách podstatně kratší brzdnou dráhu. Za zhoršených podmínek to na silnici prostě více klouže. To ví každý řidič. Ne každý řidič si už uvědomuje, že letní pneumatika provozovaná v zimním období s klesající teplotou tuhne a tvrdý povrch pneumatik nejenže hůře přilne k povrchu vozovky, ale také více klouže. To je jeden z hlavních důvodů proč v zimě používat jen zimní pneumatiky.

Kritická hranice pro použití zimních pneumatik je 7 °C, kdy se výkon letních pneumatik výrazně zhoršuje. Pokud teplota klesne pod 7 °C, je nejvyšší čas k přezutí zimních pneumatik.

Směs zimní pneumatiky na bázi siliky se lépe přizpůsobuje nízkým teplotám. Zimní pneumatika má kromě jiné směsi i jiné drážkování. Běhoun zimní pneumatiky se skládá z jednotlivých dezénových bloků, které jsou bohatě protkány lamelami. Při odvalování se lamely pohybují a vytlačují sníh nebo sněhovou břečku z drážek mezi dezénovými bloky. Rovněž lépe odvádějí vodu, čímž dochází ke snížení možnosti vzniku aquaplaningu.

Mnohem častěji jsou silnice mokré s podílem sněhové břečky. Na takovém povrchu, ani nová letní pneumatika s hlubokým dezénem neobstojí, zejména díky její nižší přilnavosti a zvýšené tuhosti vlivem nízkých teplot.

Ještě větší rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou nastane v průběhu náledí. Pokud je na vozovce sníh, břečka nebo led, plný počet drážek a dostatečná výška profilu zimní pneumatiky pozitivně přispívají k zajištění dostatečného přenosu hnací a brzdné síly. Pokud hloubka dezénu zimní pneumatiky klesne pod hranici 4 mm, výrazně se snižuje stabilita vozidla, přenos hnacích a brzdných sil, odolnost pneumatiky vůči vzniku aquaplaningu a prodlužuje se brzdná dráha.

Tím nejdůležitějším aspektem pro použití zimních pneumatik je tak především bezpečnostní hledisko. V zimě jako takové je jen díky změně povětrnostních podmínek riziko vzniku dopravní nehody 6x vyšší než v létě.

Foto: Policie ČR

Kriminalisté hledají napadeného fanouška pražské Slavie. Napadení ze strany jiného fanouška musel přihlížet jeho syn

Kriminalisté pražského krajského ředitelství řeší od prosince loňského roku napadení mezi fanoušky SK Slavia Praha ...

Kriminalisté pražského krajského ředitelství řeší od prosince loňského roku napadení mezi fanoušky SK Slavia Praha (dále jen SKS), ke kterému došlo 10. prosince 2019 před fotbalovým utkáním Ligy ...

Kriminalisté objasnili přepadení muže bez domova v Kralupech nad Vltavou

Začátkem dubna 2020 v ranních hodinách došlo v Kralupech nad Vltavou na Dvořákově stezce k loupežnému přepadení ...

Začátkem dubna 2020 v ranních hodinách došlo v Kralupech nad Vltavou na Dvořákově stezce k loupežnému přepadení sedmačtyřicetiletého muže bez domova. Druhý, devětadvacetiletý muž, ho v ...

Odcizené zboží vypátral po krádeži v Hranicích služební pes Ink

K případu krádeže zboží z areálu supermarketu na Studentské ulici v Hranicích byl dne 7. 4. 2020 po desáté večer ...

K případu krádeže zboží z areálu supermarketu na Studentské ulici v Hranicích byl dne 7. 4. 2020 po desáté večer přivolán na pomoc psovod se služebním psem Inkim ze skupiny základních ...

Střet s dodávkou u Chudolaz na Mělnicku nepřežil motorkář

Ve středu 8. dubna 2020 navečer došlo na silnici I/9 za obcí Chudolazy ve směru na Mělník ke střetu dodávky a ...

Ve středu 8. dubna 2020 navečer došlo na silnici I/9 za obcí Chudolazy ve směru na Mělník ke střetu dodávky a motocyklu. Motocyklista po pádu utrpěl zranění, kterým následně i přes veškerou ...

Size: XS SM MD LG